Близо четвърт от европейските фирми в Китай обмислят пренасочване на инвестиции извън страната

Близо четвърт от европейските фирми в Китай обмислят пренасочване на инвестиции извън страната

Близо четвърт от европейските фирми в Китай обмислят пренасочване на инвестиции извън страната

Близо една четвърт от европейските фирми в Китай обмислят пренасочване на инвестиции извън страната, тъй като продължаващата поява на огнища от COVID-19 и мерките срещу разпространение на вируса помрачават перспективите пред втората най-голяма икономика в света, показва прочуване на Търговската камара на Европейския съюз в Китай, цитирано от Блумбърг.

Около 23 от компаниите, участвали в проучването, смятат да преместят настоящите или планираните си инвестиции далеч от Китай. Важно е да се уточни, че проучването от края на април, когато Шанхай все още бе под локдаун.

Броят на европейските фирми, които преоценяват възможностите си в Китай, е достигнал най-високият си дял от десетилетия в проучването, като той е повече от два пъти по-висок от 11-процентовия дял, отчетен при допитване от месец февруари, посочват от търговската камара. Около 372 фирми са отговорили на анкетата през април, докато 620 са отговорили на тази през февруари.

„Политиката на Китай за нулева толерантност към разпространението на COVID-19 и липсата на стратегия за излизане от нея не оставя на централите друга възможност, освен да търсят други локации“, посочва вицепрезидент на камарата Бетина Шоен-Беханзин. „Светът не чака Китай“, допълва тя.

От компаниите, които обмислят промяна в инвестициите, 16% казват, че обмислят преместване в Югоизточна Азия, докато 18% търсят други локации в Азиатско-тихоокеанския регион. Около 19% посочват Европа като потенциален регион за пренасочване на инвестиции, 12% - Северна Америка, а 11% - Южна Азия.

Китай започна да облекчава някои от ограничителните мерки срещу разпространението на коронавируса, но икономическото възстановяване в страната показва смесени резултати. През май промишленото производство неочаквано нарасна, докато потребителските разходи и пазарът на имоти продължиха да се свиват. Перспективата за останалата част от годината остава несигурна, тъй като Пекин продължава да разчита на локдауни и други ограничения за овладяване на разпространението на вируса.

Чуждестранните фирми пострадаха значително от тези мерки. Чуждите индустриални компании, опериращи в Китай, отбелязаха спад на печалбата от 16,2% в периода от януари до април, което е значително по-лош резултат от спада от 0,6% при частните китайски фирми. Държавните предприятия записаха ръст на печалбата от 13,9% през същия период.

„Не е ясно кога имотният и автомобилният сектор, които са два основни двигатели на икономиката, ще се възстановят“, казва Шоен-Беханзин. Тя добави, че европейските предприятия преоценяват позицията си на пазара, докато чакат да видят колко дълго ще продължи несигурността.

Американските фирми също съобщават за предизвикателства. Само 31% от компаниите за производство и услуги, анкетирани от Американската търговска камара в Шанхай по-рано този месец, заявиха, че работят на пълни обороти. От тези, работещи при непълен капацитет, повечето съобщават, че за служителите е трудно да пътуват до работа.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ