Очакват 2 млрд. инвестиции в селското стопанство

Очакват 2 млрд. инвестиции в селското стопанство

През следващите две години се очакват около 2 млрд. лв. инвестиции в селското стопанство. Това разкри президентът Росен Плевнелиев по време на  заседанието на Съвета за развитие на регионите и националната инфраструктура, който обсъжда селскостопанската политика до 2020 г.

Президентът припомни, че селското стопанство е стратегически отрасъл за България. Над 700 хил. са заетите в сектора. Производителността на труда в земеделието обаче остава четири пъти по-ниска от общата за икономиката ни.

„През 2014 г директните плащания е заложено да стигнат 1,4 млрд. лв. Ние можем през трите пера, директни плащания, публично-частни партньорства и бюджет да достигнем една сума от около 2 млрд. лв. инвестиции”, категоричен бе Плевнелиев.

Президентът алармира, че през последните години вносът в зеленчукопроизводството, овощарството и животновъдството се увеличава за сметка на производството.

„България внася 10 пъти повече зеленчуци, отколкото произвежда”, посочи Плевнелиев.

Приоритет в сектора трябва да са екологичното земеделие и развитието на зеленчукопроизводството, овощарството и животновъдството, предаде БНР. „Ако България не участва в голямото печелене на пари от петрола, може спокойно да участваме в голямото печелене на парите и развитие на производството на храни и земеделието”, коментира държавният глава.

Междувременно земеделският министър Мирослав Найденов заяви, че се очаква скок на цените на хляба, месото и млякото. По думите му увеличението е по обективни причини.

„Пшеницата е рекордно скъпа, горивата също са рекордно скъпи и факта, че от години хляба е единствената стока, за разлика от примерно от млечни, месни продукти, който не е поскъпвал сериозно. Тук въпросът е да няма залитане от това увеличаване. Зърното влиза и в състава фуража. Фуражът също поскъпва. В близките няколко дни, ако не завали дъжд, поставяме под въпрос добрата реколта на царевица, което отново ще рефлектира върху цената на фуража и ще доведе до поскъпване на млякота и месото. Важното е това нещо да можем да го следим по цялата верига и да няма опити за спекулации, или както се случи с яйцата преди Великден”, коментира Найденов.

Земеделският министър обясни, че ако се наложи, страната ни ще се обърне към Брюксел с молба да разреши парите за глава добитък да бъдат изплатени предварително.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
На днешната дата, 13 юли. Рождениците днес
Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?