4 простички задачи, които България трябва да реши

4 простички задачи, които България трябва да реши

Може ли България да стане място, за което нашите сънародници в чужбина си купуват еднопосочен билет? Нещо повече – страна, в която чужденците идват с еднопосочен билет, за да инвестират?

Не е невъзможно, напротив, дори е напълно постижимо, ако решим 4 простички задачи, убедена е Кристалина Георгиева, вицепрезидент на Европейската комисия.  

Уважение към закона е първата от тези четири задачи – няма страна, която да е богата и добра за живот, без да има уважение към закона в нея, коментира Кристалина Георгиева. То ще ни помогне и да извадим на светло сивата икономика, която продължава да е около 30%.

Електронно правителство, „за да се справим с корупцията, за да има прозрачност и повече стимули за дигитална грамотност“ е втората национално-отговорна задача, определена от Георгиева по време на второто издание на конференцията "Моята мечта за България 2", провела се в Брюксел. Реалната статистиска сочи, че 69% от българите имат ниска дигитална грамотност, а 50% от фирмите нямат интернет страница, посочи тя.

И още малко обективни цифри: на 38-о място сме в класацията „Doing business”, но дали това е повод да се радваме? „Моят ментор по бизнес и икономика казваше „Какво означава да си в средата на такава класация? Това е все едно да си сложиш главата във фурната, а краката във фризера – по средата настъпва смърт” България е страната на фирмите гробища, защото лесно можем да отворим бизнес, но когато банкрутира не можем да го затворим и да започне отново начисто.”, илюстрира нагледно третата задача, която имаме да решаваме като държава и нация Георгиева – създаването на среда за добър инвестиционен климат.

Фокус върху образованието, реформирането му, така че да стане прагматично и модерно е четвъртата, но не и последна по важност задача, очертана от вицепрезидента на ЕК.

България е на „почетното” второ място по разминаване между търсене и предлагане на пазара на труда в ЕС. Преди нас е само Белгия. Допускаме ужасната грешка „да бълваме хора с дипломи, но без възможност да си намерят работя. 14% от нашите структурно безработни са хора с висше образование“, посочи още Кристалина Георгиева. Затова реформирането на образованието е критична задача, обобщи тя.

 Между 30 и 50 хиляди специалисти е реалният недостиг към момента само в ИТ-сектора у нас, потвърди данните за тежкия дисбаланс между търсене и предлагане на пазара на труда  Елена Маринова, президент на най-голямата софтуерна компания у нас "Мусала Софт", която бе един от основните говорители на конференцията в Брюксел. „Работещите в сектора в момента са 17 хиляди, тоест, в пъти по-малко от необходимото. Заедно с правителството имаме две основни инициативи – стратегията за 30 хил. нови ИТ-специалисти и сините карти, с които да привличаме такива специалисти от трети страни”. Недостигът на такива кадри обаче е много голям не само у нас, но и в световен мащаб, което още повече усложнява проблемът с набавянето им и без активни държавни политики, мисията става почти невъзможна.

Стъпки в тази посока вече се правят не само чрез сините карти. Съвсем скоро, в цяла България ще стартират безплатни курсове по програмиране, организирани от екипа на инициатора на „Моята мечта за България 2”, евродепутатът Ева Паунова. Тя вярва, че страната ни може да се превърне в дигитален лидер чрез иновации, чрез уменията на бъдещето и чрез качествено образование.

Учителите трябва да се променят на ниво да образоват умения в учениците, а не да преподават съдържание, даде конкретна насока за нова визия за образователни промени Иван Господинов, един от преподавателите от инициативата „Заедно в час“, съоргатизатор на форума.

40% от българските ученици са функционално неграмотни, те могат да решат задачите по математика, но не знаят за какво им служат тези задачи, припомни той още една негативна статистика.

Въпреки резултатите от тестовете PISA, „нека не забравяме, че България дава най-големия брой медалисти в точните науки. Това е двигател, който дърпа напред не само страната, но и цялата планета. Нека това наше локомотивче да го развием, а не да се окайваме само“, предложи Елена Маринова

И, нека помним, че „вашите мечти днес, ще бъдат моята среда след 10 г.”, както обобщи 16-годишната Таня Иванова, една от най-младите участнички във форума.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 17-ти до 23-ти март
"Пирогов": Всички пациенти от Кочани са в тежко състояние
На днешната дата, 17 март. Сирни заговезни, имен ден празнуват Алеко, Алекса, Алексей, Алекси
България ще обяви ден на национален траур в знак на съпричастност към Северна Македония
Турция осъди анексирането на Крим и поиска от ЕС да отмени санкциите срещу Сирия
Д-р Бойко Таков: Малките и средни предприятия са основен двигател на българския износ
Туск предложи военно обучение на американски актьор, за да получи новата роля на Джеймс Бонд
Луксозните часовници са по-добра инвестиция от недвижимите имоти