За 13 години фондът за безопасност на движението събрал 591 млн. лв. от глоби. 30 млн. лв. похарчени за покупка на коли

Общество

Проверка на Института за пътна безопасност показва, че от създаването на Фонда за безопасност на движението по пътищата през 2011 г. до октомври 2024 г. са събрани повече от 591 милиона лева, от глоби за превишена скорост. От тези пари са изразходвани около 122 милиона лева, като само през последните две години 2023-2024 са похарчени над 60 милиона лева. Това е половината от всички изразходени средства за 13-годишния период на съществуване на фонда. Прави впечатление, че около 30 милиона лева са похарчени за покупката на коли, се казва в становище на института, изпратено до медиите. В същото време се оказва, че всички закупени автомобили нямат застраховка „Автокаско“.

Купуването на автомобили със средства от Фонда за безопасност на движението по пътищата създава предпоставка за злоупотреба, като по данни на Института за пътна безопасност, по-голямата част от тях не се използват за контрол на движението по пътищата. Институтът за пътна безопасност прави изводи в становището си, че в сметката на Фонда за безопасност на движението са налични повече от 465 милиона лева; основния разход на средства е направен през последните две години; фондът за безопасност на движението по пътищата не се използва по предназначение; наличните средства във Фонда за БДП неправомерно се използват за попълване на бюджета.

Институтът за пътна безопасност се обръща към МВР и Министерство на финансите, което по силата на чл.157, ал.5 от Закона за публичните финанси, взима и управлява в „единната сметка“ излишъците от Фонда, да преустанови порочната практика средствата от фонда да се използвал за други цели.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Звездите за бизнеса от 3 до 9 август: Време за преосмисляне на целите
Еврокомисията започва мащабна кампания за наемане на експерти за Службата по изкуствен интелект
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Как да дадете обратна връзка на шефа, без да рискувате работното си място
Тръмп заяви, че САЩ и Израел са се съгласили да преустановят планирани нови удари срещу Иран
ЕЦБ прогнозира ускоряване на растежа на възнагражденията в еврозоната до 2027 г.
BYD SEALION 5 DM-i: Над 1000 км пробег и технологии, които обикновено струват повече
На днешната дата, 3 август. Рождениците днес
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението