Политици и юристи в спорове "за" и "против" избора на Сарафов
Споровете „за“ и „против“ скоростния избор на Борислав Сарафов за и.д. главен прокурор са основна тема и днес.
"Учудваща беше реакцията на една от партиите, която снощи направи опит да се набърка в независимата съдебна система, което не ме изненадва", заяви вицепрезидентът Илияна Йотова. Тя подчерта, че няма да коментира самият избор, тъй като това решение е изцяло в правомощията на съдебната власт и съдебните кадровици са в правото си да решат какво да правят оттук нататък.
В късните следобедни часове вчера от ПП-ДБ призоваха в декларация Сарафов да подаде незабавно оставка. „В противен случай министърът на правосъдието Атанас Славов ще предприеме всички възможни действия за преразглеждане на решението за избора му“, обявиха от коалицията.
Малко преди това съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков съобщи в профила си във Фейсбук, че е подал заявление за отказ от депутатския си имунитет. „Днес реших да дам имунитета си, защото не искам да разчитам на нелегитимното назначение на г-н Сарафов да решава дали да оттегли искането за моя имунитет или не.“, написа той.
Ззаявката на Сарафов, че ще направи проверки за поисканите депутатски имунитети е един от поводите за декларацията на ПП-ДБ, стана ясно от коментар на Владислав Панев от ДБ пред bTV. „Точно затова и за нас също избора на Сарафов е проблем. Неслучайно вчера Кирил Петков заяви, че се отказва от имунитета, за да не бъде поставен в този капан", каза той.
Изборът на Борислав Сарафов беше извършен съобразно правилата и закона, заяви обаче също пред bTV членът на ВСС Георги Кузманов и един от шестимата прокурори, които поискаха оставката на Иван Гешев.
Според него, призивът на ПП-ДБ Сарафов да се откаже от поста вероятно е „продиктувано от партийните им интереси“.
„Нямаше как да се бавим с тази процедура, защото след указа на президента Радев няма как да оставим луфт в изпълнението на функциите на главния прокурор, защото има задължения, които само той може да изпълнява“, обясни той.
„Смятам, че Сарафов има желание и ще направи промените, които заяви“, допълни Кузманов.
Това е длъжност, която не може да остане без лице, което да я заеме, съгласен е депутатът от ПП-ДБ Васил Пандов. В този смисъл „бързината сама по себе си не винаги е проблем.“, посочи той в коментар в студиото на „Събуди се по Нова телевизия“.
„Призовахме г-н Сарафов да подаде оставка по няколко причини. На първо място възразяваме срещу начина, по който беше определено лицето, което да замести на поста Иван Гешев. Въпросът е начинът, по който беше проведена процедурата.“, обясни Пандов
„Има основателен дебат дали Прокурорската колегия или Пленума на ВС трябва да избере лицето, което да изпълнява длъжността главен прокурор. Според експерти Пленумът е този, който трябва да определи главния прокурор. Тоест на първо време проблемът беше органът, излъчил това лице. На второ място има проблем с процедурата. Приложиха се критерии, които не отговарят на критериите за избор на главен прокурор. Критерии, с които образно казано сменихме генерал с лице, което отговаря на изисквания за лейтенант”, подчерта Пандов.
Процедурата за избор на нов главен прокурор би трябвало да бъде обявена идната седмица, а самият избор може да продължи 2-3 месеца. Предложения за кандидатури за главен прокурор могат да правят не по-малко от трима от членовете на съответната колегия на Висшия съдебен съвет, както и министърът на правосъдието.
Предложенията се правят в рамките на месец. Към всяко едно от тях трябва да има подробни писмени мотиви и кадрова справка. В следващата фаза кандидатите представят писмена концепция.
След това пленумът на Висшия съдебен съвет обявява датата, часа и мястото за изслушване за всеки кандидат. Това трябва да стане най-малко един месец преди провеждането му.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.