Цените на петрола се повишават заради риска от разширяване на конфликта в Близкия изток

Цените на петрола се повишават заради риска от разширяване на конфликта в Близкия изток

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в четвъртък, удължавайки печалбите от предходната сесия, след като убийството на лидера на „Хамас“ Исмаил Хания в Иран повиши заплахата от по-широк конфликт в Близкия изток и загрижеността за въздействието му върху петрола, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,67 долара, или 0,83%, до 81,51 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,72 долара, или 0,92%, до 78,63 долара за барел. Двата бенчмарка напреднаха с около 4% предходната сесия.

Лидерът на „Хамас“ Исмаил Хания беше убит в иранската столица Техеран в сряда. Смъртта му дойде по-малко от 24 часа, след като най-високопоставеният военен командир на базираната в Ливан „Хизбула“ беше убит при израелски удар в Бейрут.

Убийствата подхраниха безпокойството, че 10-месечната война в Газа между Израел и „Хамас“ се превръща в по-широка близкоизточна война, която може да доведе до прекъсване на доставките на петрол от региона.

„Петролните пазари основателно са притеснени, че убийството на Хания ще въвлече Иран по-директно във войната с Израел. И това може да изложи на риск петролните доставки на Иран и свързаната с тях инфраструктура“, посочи в бележка до клиенти анализаторът Вивек Дар от Commonwealth Bank of Australia.

Дар подчерта, че пазарите ще бъдат притеснени от способността на Иран да ескалира напрежението чрез контрола си над Ормузкия проток.

„Блокирането на ключовия воден път застрашава транспортирането на 15-20% от глобалните доставки на петрол. С ограничен резервен капацитет на тръбопровода за заобикаляне на такава блокада, Ормузкият проток се очертава като основен потенциален риск за смущения на петролните пазари“, коментира Дар.

На цените се отразиха и данните за запасите в САЩ

Силното експортно търсене е довело до това, че запасите от суров петрол в САЩ са намалели с 3,4 млн. барела през седмицата, приключила на 26 юли, до 433 милиона барела, показват данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA) в сряда.

Междувременно индексът на щатския долар продължи да губи позиции в четвъртък, след като Федералният резерв задържа лихвените проценти, но остави вратата отворена за намаление през септември. По-слабият долар може да повиши търсенето на петрол от инвеститори, притежаващи други валути.

В дългосрочен план инвеститорите не са уверени в китайското търсене, каза анализаторът на Phillip Nova Приянка Сачдева, като добави, че това безпокойство ще продължи да ограничава покачването на цените на петрола.

Официални данни от Китай в сряда показаха, че производствената активност е паднала до петмесечно дъно през юли, тъй като фабриките са изправени пред намаляващи нови поръчки и ниски цени.

Проучване на частния сектор в четвъртък също показа, че производствената активност в Китай през юли се е свила за първи път от девет месеца, тъй като новите поръчки са намалели.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Експерт от Харвард за мита, който пречи на хората да бъдат щастливи
Депутати почти стигнаха до бой заради спор за предложен за орден министър на Тодор Живков 
Пеевски отново настоя за избори и нападна президента с нови обвинения за зависимости
319 мъдри и забавни афоризми
Вечерята с омари за крал Чарлз III е струвала на Франция 450 000 евро
"Мозъкът" зад атентатите от 11 септември се споразумя за наказание с властите на САЩ
Николай Андреев: С нарастването на нуждата от мобилни данни ние удвояваме скоростите за максимално добро потребителско изживяване
Страните, които дават най-големи парични награди за медал от Олимпийските игри