Глобалното търсене на електроенергия ще нарасне с 4% до 2027 г.

 Глобалното  търсене на електроенергия ще нарасне с 4% до 2027 г.

Глобалното търсене на електроенергия се очаква да нарасне с 4% до 2027 г., което е повече от общото потребление на Япония, но разширяването на енергийните източници с ниски емисии трябва да помогне да се компенсира тенденцията. Това прогнозира Международната агенция по енергетика (МАЕ) предаде Ройтерс.

Нововъзникващите и развиващите се икономики се очаква да отговорят на 85% от растежа на глобалното търсене, като Китай се очаква да компенсира повече от половината от печалбите с темп на растеж от 6% на годишна база до 2027 г., се казва в доклада на МАЕ.

Търсенето на електроенергия в Китай нараства по-бързо от икономиката му от 2020 г. насам, стимулирано от жадния за енергия индустриален сектор и бързото разрастване на енергоемкото производство на слънчеви панели, батерии, електромобили и свързаните с тях материали, се казва в доклада.

Климатизацията, центровете за данни и 5G мрежите се разглеждат като допълнителен принос. Очаква се също така Индия да има основен принос, с 10% от глобалното увеличение, със стабилна икономическа активност и бързо нарастваща климатизация.

Смята се, че някои развити икономики като САЩ обръщат стагниралото преди това търсене, тъй като електрификацията расте бързо за сектори като транспорт, отопление и центрове за данни, каза МАЕ.

Очакванията за Европейския съюз бяха преразгледани надолу спрямо юлската прогноза на МАЕ поради по-слаби макроикономически перспективи, спадайки с един процентен пункт до 1,6% растеж, очакван през 2025 г. Не се очаква блокът да се възстанови до нивото си на търсене от 2021 г. поне до 2027 г., въпреки нарастването през 2024 г. след две години на слабо търсене, се казва още в доклада на енергийната агенция.

Енергийните източници с ниски емисии като възобновяеми и ядрени енергийни източници се очаква да могат да отговорят на глобалните тенденции за нарастване на търсенето, тъй като те продължават да изпреварват дела на въглищата в енергийния микс, се казва в доклада. Слънчевата енергия се очаква да бъде вторият по големина източник с ниски емисии през 2027 г. след водноелектрическата енергия, докато възобновяемите енергийни източници като цяло се очаква да засенчат производството на въглища през 2025 г., тъй като делът на замърсяващия ресурс ще падне под 33% за първи път от 100 години.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ