МАЕ: Руският добив на петрол не е засегнат от последните санкции на САЩ

 МАЕ:  Руският добив на петрол  не е засегнат от последните санкции на САЩ

Износът на руски петрол може да се поддържа, ако се намерят заобиколни решения на последния пакет от санкции на САЩ, след като производството на суров нефт леко нарасна миналия месец. Това се казва в доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ), цитиран от Ройтерс.

Според данните на МАЕ производството на руски суров петрол е нараснало с около 100 000 барела на ден (bpd) миналия месец до 9,2 милиона барела дори след като енергийният сектор беше ударен с широкообхватни санкции на 10 януари.

„Отново и отново петролните пазари показаха забележителна издръжливост и адаптивност пред големи предизвикателства – и този път е малко вероятно да е различно“, казаха от МАЕ. В предишния си месечен доклад за петролния пазар базираната в Париж агенция заяви, че последният пакет от санкции на Вашингтон може значително да наруши руските вериги за доставки на петрол, но въпреки това се въздържа от промяна на прогнозите си, докато въздействието не стане по-ясно.

Съобщението за санкциите помогна за повишаване на цените на петрола с 8 долара до петмесечни върхове в средата на януари, но тези печалби бяха почти обърнати до края на месеца поради нарастващите опасения относно глобалната икономика и потенциалното въздействие от възникващите търговски войни, добави МАЕ.

Агенцията запази прогнозата си, че предлагането на петрол извън ОПЕК+ расте по-бързо от темпа на глобалното търсене. Тя вижда нарастващото производство в Северна и Южна Америка, което води до по-високо производство извън ОПЕК+ с 1,4 милиона барела на ден тази година, в сравнение с прогноза от 1,1 милиона барела на ден за растеж на търсенето - леко увеличение спрямо прогнозата от предходния месец.

Глобалният растеж на търсенето на петрол остава движен от Китай и зависи от нефтохимическия сектор на страната, тъй като търсенето му на конвенционални транспортни горива се забавя.

„В знак на структурните промени, променящи китайското търсене на петрол, употребата на трите най-важни горивни продукта – керосин и газьол, намаля леко през 2024 г“, отчита МАЕ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ