Правителството одобри Плана за справедлив преход, праща го в ЕК утре

Икономика

Правителството прие Плана за справедлив преход, който ще бъде изпратен на Европейската комисия(ЕК) утре, съобщиха на брифинг в Министерския съвет премиерът Николай Денков и министърът на финансите Асен Василев.

Никакво отлагане повече не може да се направи, защото рискуваме загуба на милиарди левове, заяви премиерът.

"Второ - в документите, които изпращаме, ясно е казано, че централите ще работят до 2038 г.", подчерта той.  

Това е буквално крайният срок, за да не загубим финансирането. Миналата година загубихме над 100 млн., защото Планът не беше изпратен,” заяви Асен Василев по повод протестите на енергетиците днес.

Василев обясни, че първоначалният замисъл е тези планове да бъдат изпратени към 30 септември 2022 г., но служебните кабинети не са изпратили плановете. Редовният кабинет успя да проведе обществени обсъждания, каза още финансовият министър, цитиран от Нова телевизия.

Единственият липсващ елемент от този план беше, ако хора искат да напуснат, да имат пакети, с които могат да го направят. Стандартните пакети са 24-месечни. В България те могат да бъдат до 36 месеца. Един подобен пакет би бил около 140-150 000 лв. на човек.

„С Плана за възстановяване, с Плана за справедлив преход и съфинансиране от бюджета целим  хората да запазят доходите си, да се привлекат достатъчно инвеститори и да се завърши една програма, която ще отнеме 10 г. Целият регион на мините да се рекултивира, за да стане нормален за индустриална дейност. За земеделска дейност ще отнеме няколко десетилетия”, добави Асен Василев.

По-рано днес парламентарната комисия по енергетика не прие проект на решение, което да задължи правителството да отчете резултата от преговорите с Европейската комисия промени в Плана за възстановяване и устойчивост в част "Енергетика " и за одобряване на Териториалните планове за справедлив преход само след съгласуване със социалните партньори.

Проекторешението, внесено депутати от БСП и ИТН, беше отхвърлено с  пет гласа "против", 8 "въздържал се" и 4 "за". Припомняме, че в проекта за решение се даваше срок до 15 октомври за приключване на преговорите на правителството с ЕК за промени в Плана за възстановяване и устойчивост в частта енергетика.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“