Петролът поевтиня на фона на увеличението на запасите в САЩ и опасенията от търговска война

Петролът поевтиня на фона на увеличението на запасите в САЩ и опасенията от търговска война

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в сряда, тъй като нарастващите американски запаси и притесненията на пазара относно нова търговска война между Китай и САЩ компенсираха подновения натиск от страна на американския президент Доналд Тръмп за ограничаване на износа на ирански суров петрол, пише Ройтерс.

Към 09:20 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,13 долара, или 0,17%, до 76,07 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,05 долара, или 0,07%, до 72,65 долара за барел.

Във вторник петролът се търгуваше в широк диапазон, като WTI падна в един момент с 3% до най-ниското си ниво от 31 декември, след като Китай обяви мита върху вноса на петрол, втечнен природен газ и въглища от САЩ в отговор на налозите на САЩ върху китайския износ.

Цените обаче се възстановиха, след като Тръмп възстанови кампанията за „максимален натиск“ върху Иран за ограничаване на ядрената му програма.

Въпреки че Тръмп каза, че е готов за сделка с Иран, той подписа президентски меморандум, налагащ отново твърдата политика на Вашингтон спрямо страната. Планът може да повлияе на около 1,5 милиона барела на ден петрол, който страната изнася, отбелязаха анализатори от ANZ в сряда, позовавайки се на данни от проследяване на кораби.

Натоварването на пазара в сряда дойде от по-високите от очакваното данни за запасите от суров петрол в САЩ през нощта, каза Йеп Джун Рон, пазарен стратег в IG.

Запасите от суров петрол са нараснали с 5,03 млн. барела през седмицата, приключила на 31 януари, според пазарни източници, позовавайки се на данни на Американския петролен институт.

Запасите от бензин са се увеличили с 5,43 млн. барела, а запасите от дестилат са намалели с 6,98 млн. барела, съобщават източниците.

Официалните данни за петролните запаси на правителството на САЩ трябва да бъдат публикувани по-късно днес.

Нарастващите запаси от суров петрол и горива в най-големия потребител на петрол в света сигнализират за слабост на потреблението, като това добавя към притесненията на инвеститорите относно въздействието на митата върху глобалните икономически перспективи и перспективите за търсене на енергия.

Въздействието на ответните тарифи на Китай върху вноса на енергия от САЩ ще бъде ограничено, „като се има предвид, че нито глобалното предлагане, нито търсенето на тези стоки се променят от митата на Китай“, посочиха анализатори от Goldman Sachs в бележка във вторник.

И двете страни ще могат да намерят алтернативни пазари, се казва в бележката.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 21 до 27 юли
Milliyet: Туристите в Турция са предупредени за риск от инфекция с опасни бактерии
Футболната легенда Пол Гаскойн е хоспитализиран в безсъзнание
Екстремни жеги: Гърция се готви за шест поредни дни с температури до 43 градуса
Светът на парите: Днес всички искат да са банки, а това не се харесва на банките
Властите в Афганистан задържаха десетки млади жени за нарушения на нормите за облекло
Търговският министър на САЩ: 1 август е твърд краен срок за влизане в сила на митата
Financial Times: Екстремните жеги вдигат на цените на храните и подхранват инфлацията