Китай отвръща на митата на Тръмп, Канада и Мексико получиха отсрочка

Китай отвръща на митата на Тръмп, Канада и Мексико получиха отсрочка

Китай наложи мита върху вноса на някои стоки от САЩ в бърз отговор на новите налози на САЩ върху китайски стоки, подновявайки търговската война между двете най-големи икономики в света, пише Ройтерс..

Допълнителното мито от 10% на американския президент Доналд Тръмп върху целия китайски внос в САЩ влезе в сила в 0:01 ч. Американско източно стандартно време във вторник.

В рамките на минути Министерството на финансите на Китай заяви, че ще наложи мита от 15% за американските въглища и втечнен природен газ (LNG) и 10% за суровия петрол, селскостопанското оборудване и някои автомобили. Новите тарифи върху износа на САЩ ще влязат в сила на 10 февруари, посочи министерството.

Китай също така заяви, че започва антимонополно разследване срещу Alphabet Inc – компанията майка на Google. Пекин включва както PVH Corp – холдинговата компания за известни марки, включително Calvin Klein, така и американската биотехнологична компания Illumina, в нейния „списък на ненадеждни субекти“.

Отделно, китайското министерство на търговията и неговата митническа администрация заявиха, че налагат контрол върху износа на волфрам, телур, рутений, молибден и свързани с рутений артикули, за да „защитят интересите на националната сигурност“. Китай контролира голяма част от световните доставки на такива редкоземни елементи, които са критични за прехода към чиста енергия.

В понеделник Тръмп в последния момент отложи въвеждането на 25% мита за Мексико и Канада, като се съгласи на 30-дневна пауза в замяна на допълнително сътрудничество в сферата на граничната сигурност от страна на двете съседни държави.

Такова отлагане обаче не бе приложено за Китай и говорител на Белия дом каза, че Тръмп няма да разговаря с китайския президент Си Дзинпин по-късно през седмицата.

По време на първия си мандат през 2018 г. Тръмп инициира брутална двугодишна търговска война с Китай заради огромния търговски излишък на страната със САЩ, налагайки мита върху стоки на стойност стотици милиарди долари, които преобърнаха глобалните вериги за доставки и нанесоха щети на световната икономика .

За да сложи край на тази търговска война, Китай се съгласи през 2020 г. да харчи допълнителни 200 милиарда долара годишно за американски стоки, но планът беше провален от пандемията от COVID и годишният търговски дефицит на страната се разшири до 361 милиарда долара, според данните на китайските митници, публикувани миналия месец.

„Търговската война е в начален стадий, така че вероятността от нови мита е висока“, посочиха от Oxford Economics в бележка, като същевременно понижиха прогнозата си за икономическия растеж на Китай.

Тръмп предупреди, че може да увеличи допълнително митата за Китай, освен ако Пекин не спре потока на фентанил (смъртоносен опиоид) в Съединените щати.

„Надяваме се, че Китай ще спре да ни изпраща фентанил и ако не го направят, тарифите ще се повишат значително“, каза той в понеделник.

Китай нарече фентанила проблем на Америка и каза, че ще оспори митата в Световната търговска организация и ще предприеме други контрамерки, но също така остави вратата отворена за преговори.

„За разлика от Канада и Мексико, очевидно е по-трудно за САЩ и Китай да се споразумеят за това, което Тръмп изисква икономически и политически. Предишният пазарен оптимизъм за бърза сделка все още изглежда нестабилен“, каза Гари Нг, старши икономист в Natixis в Хонконг.

„Дори ако двете страни успеят да се споразумеят по някои въпроси, възможно е митата да се използват като повтарящ се инструмент, което може да бъде ключов източник на нестабилност на пазара тази година“, добави той.

Съседски сделки

Имаше облекчение в Отава и Мексико Сити, както и на световните финансови пазари, след сделките за предотвратяване на високите мита за Канада и Мексико.

Както канадският премиер Джъстин Трюдо, така и президентът на Мексико Клаудия Шейнбаум заявиха, че са се съгласили да засилят усилията за контрол на границата в отговор на искането на Тръмп за борба с имиграцията и контрабандата на наркотици. Това поставя на пауза митата от 25%, които трябва да влязат в сила във вторник за 30 дни.

Канада се съгласи да разположи нови технологии и персонал по границата си със Съединените щати и да започне съвместни усилия за борба с организираната престъпност, контрабандата на фентанил и прането на пари.

Мексико се съгласи да подсили северната си граница с 10 000 членове на Националната гвардия, за да спре потока от нелегална миграция и наркотици.

Съединените щати също поеха ангажимент да предотвратят трафика на оръжия към Мексико, каза Шейнбаум.

„Като президент, моя отговорност е да гарантирам безопасността на ВСИЧКИ американци и правя точно това. Много съм доволен от този първоначален резултат“, написа Тръмп в социалните мрежи.

Канадските индустриални групи, страхуващи се от прекъсване на веригите за доставки, приветстваха паузата.

„Това е много обнадеждаваща новина“, каза Крис Дейвисън, който ръководи търговска група от канадски производители на рапица. „Имаме силно интегрирана индустрия, която е от полза и за двете страни.“

В неделя Тръмп намекна, че 27-членният Европейски съюз ще бъде следващата му цел за налагане на мита, но не каза кога.

В понеделник лидерите на ЕС заявиха на неформална среща на върха в Брюксел, че Европа ще бъде готова да отвърне на удара, ако САЩ наложи мита, но също така призоваха за разум и преговори.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ