Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Великобритания вдигна с 66% цената на тока, произведен от офшорни вятърни паркове
Цената, плащана за производството на електроенергия от офшорни вятърни електроцентрали, беше повишена с 66%, тъй като британското правителство се опитва да привлече енергийните компании да инвестират, съобщи BBC.
Това се случва, след като търгът за проекти за офшорни вятърни централи не успя да привлече нито една оферта, а фирмите твърдяха, че определената цена за произведената електроенергия е твърде ниска.
Правителството повиши цената, която плаща, от 44 британски лири на 73 лири за мегаватчас.
Дружествата заявиха, че разходите за изграждане на вятърни паркове са нараснали поради повишаването на инфлацията и лихвените проценти, докато максималната цена, която могат да начисляват за произведената от тях електроенергия, е сравнително ниска.
Енергийните фирми заявиха пред BBC, че електроенергията, произведена в морето, ще остане по-евтина и по-малко податлива на шоково увеличение в сравнение с енергията, добита от газови електроцентрали.
Обединеното кралство е световен лидер в областта на офшорната вятърна енергия и е дом на четирите най-големи ферми в света, поддържащи десетки хиляди работни места, които осигуряват 13,8% от производството на електроенергия в Обединеното кралство през миналата година, според правителствената статистика.
Но когато през септември правителството разкри, че нито една компания не е подала оферта за договор за проект, плановете за почти четирикратно увеличаване на капацитета на офшорните вятърни централи от 13 гигавата до 50 до 2030 г. - достатъчно, за да се захранва всеки дом в Обединеното кралство - бяха сериозно засегнати.
Технологията беше описана като "перлата в короната на възобновяемата енергия на Обединеното кралство", но фирмите бяха засегнати от по-високите разходи за изграждане на офшорни ферми, тъй като материалите като стомана и работна ръка са по-скъпи.
Според енергийните компании неспособността на правителството да признае въздействието на по-високите разходи е накарала някои фирми да се откажат от съществуващи проекти, а всички оператори да бойкотират последния търг.
Клер Коутиньо, министър на енергийната сигурност, заяви: "Ние признаваме, че в този сектор има глобални предизвикателства и новият ни годишен търг ни позволява да отразим това."
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.