Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Британците останаха без любимия си чай заради атаките срещу кораби в Червено море

Великобритания е изправена пред недостиг на черен чай - жителите на страната останаха без традиционната напитка заради нападенията на йеменските бунтовници хуси срещу кораби в Червено море. Това съобщи в. "Таймс", позовавайки се на източници в търговски мрежи и организации в кралството.
Местните вериги магазини предупредиха клиентите за недостига на чай; големият търговец на дребно Sainsbury's беше първият, който съобщи за проблеми. Както отбелязват представители на компанията, прекъсванията на доставките ще бъдат временни и ще засегнат леко потребителите. Експертите обаче твърдят, че недостигът ще доведе до инфлация и намаляване на наличността на набор от стоки.
Според Института за износ и международна търговия повече от половината от доставките на чай в Обединеното кралство идват от Индия и Кения. В момента търговските кораби са принудени да избягват Суецкия канал, като обикалят африканския континент през нос Добра надежда. Поради тази причина логистичните разходи се увеличиха, а сроковете за доставка се увеличиха с 10-14 дни. Според генералния директор на института Марко Форджионе прекъсванията ще продължат много месеци.
По-рано стана известно, че трафикът по Суецкия канал през януари е намалял почти наполовина на фона на атаките на йеменските хуси. Според ръководителя на водния орган Осама Рабия приходите са намалели с 46 процента на годишна база. „През януари миналата година приходите възлизаха на 804 милиона долара, тази година са 428 млн.“, обясни той. Рабия отбеляза още, че броят на корабите, преминаващи през него през месеца, е намалял с 36 процента спрямо януари 2023 г.
Ключови думи
|
|
Износът на храни и напитки от Великобритания за ЕС е намалял с 34% след Brexit
Икономика |Тази седмица потребителската кошница струва 101 лв.
България |Германските партии се споразумяха за историческа сделка за дълга
Политика |Рокади на ключови министри в гръцкото правителство в опит да бъде овладяна кризата с доверието
Свят |HydroHacks: NexGen Water Digit – Бъдещето на ВиК сектора
Икономика |Офисът на Twitter в снимки
Свят | Advertorial |Борисов се оплака, че мнозинството е станало 120 депутати. Пеевски: Когато поискам, мога да стана премиер
Политика |Джей Ди Ванс: Ще бъда „шокиран“, ако Тръмп премести ядрени оръжия в Полша
Политика |Специалният пратеник за Украйна Кийт Келог е бил отстранен от всички преговори по искане на Кремъл
Свят |На днешната дата, 14 март. Световен ден на съня
На днешната дата |Звездата Ръсел Кроу влиза в ролята на най-ефективния руски агент на ЦРУ в нов шпионски трилър
Любопитно |Не всяка работа е важна: Успешните стратегии за управление на времето
Техники за успех |Ройтерс: Русия е представила на САЩ списък с искания за сделка за прекратяване на войната срещу Украйна
Свят |

Коментари
Няма въведени кометари.