Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Годишната инфлация в САЩ се забави до най-ниското си ниво от две години насам
Темпът на инфлация в САЩ се охлади през май до най-ниския си годишен темп от около две години, съобщи Министерството на труда, цитирано от Си Ен Би Си
Индексът на потребителските цени (CPI) e нараснал само с 0,1% на месечна база, което смъква годишния ръст до ниво от 4%. Това увеличение на годишна база е най-ниското от март 2021 г., когато инфлацията едва започваше да се изкачва по пътя си към 41-годишен връх.
Картината обаче не е толкова розова, ако бъдат изключени цените на храните и енергията. Основната инфлация, която не включва тези волатилни показатели, се повиши с 0,4% на месечна и 5,3% на годишна база. Това показва, че макар ценовият натиск в известна степен да е намалял, потребителите все още са подложени на натиск. Данните са в съответствие с консенсусните оценки на Dow Jones.
Спад от 3,6% в цените на енергията изигра ключова роля за ограничаването на инфлационния темп за месеца. Цените на храните се повишиха само с 0,2%.
Увеличението от 0,6% на цените на жилищата е допринесло най-много за повишението на CPI. Разходите, свързани с жилищата, съставляват около една трета от тежестта на индекса.
Цените на употребяваните превозни средства са се увеличили с 4,4%, запазвайки същия темп на ръст като през април. При транспортните услуги повишението е с 0,8%.
Пазарите показаха слаба реакция към данните, въпреки очакваното им значение за решението, което Федералният резерв ще вземе на срещата си тази седмица относно лихвените проценти. Фючърсите на фондовия пазар записаха лек ръст, докато доходността по американските държавни ценни книжа падна рязко.
„Окуражаващата тенденция в потребителските цени ще предостави на Фед известна свобода на действие и възможност да запази лихвите непроменени този месец. Ако тенденцията се запази, Фед вероятно няма да ги повиши през останалата част от годината“, каза Джефри Роуч, главен икономист в LPL Financial.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.