Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Китай слага ограничения на износа на суровини за производство на чипове от 1 август
Китай ограничава износа на два метала, ключови за производството на полупроводници, съобщи търговското министерство на страната, в поредната ескалация на технологична търговска война с Европа и Съединените щати за достъп до микрочипове от най-висок клас, предаде Си Ен Би Си.
Тези нови разпоредби, наложени от съображения за национална сигурност, ще изискват от износителите да търсят лиценз за доставка на някои съединения, съдържащи галий и германий, от 1 август. Заявленията за тези лицензии за износ трябва да идентифицират вносителите и крайните потребители и да определят как ще бъдат използвани тези метали.
Този ход е част от засилващата се глобална битка за технологично надмощие. Китай е най-големия световен източник на двата метала, според проучване на Европейския съюз от тази година за критични суровини.
Акциите на китайските производители на германий скочиха във вторник. В обедната пауза на търговията в Китай цената на Yunnan Lincang Xinyuan Germanium Industrial скочи с 10%, което лимитът на борсата в Шънджън, докато цената на книжата на Yunnan Chihong Zinc & Germanium се повиши със 7,5%.
През октомври САЩ въведоха широкообхватни правила, насочени към прекратяване на износа на ключови чипове и инструменти за създаване на полупроводници за Китай. Смята се, че мерките имат потенциал да осакатят амбициите на Китай да даде тласък на вътрешните си технологични индустрии. САЩ също лобираха ключови нации в сектора на производството на чипове, като Нидерландия и Япония, да въведат свои собствени ограничения за износ.
Нидерландия отговори в петък с нови ограничения за износа на модерно полупроводниково оборудване. Това на практика ще попречи на доставчика на оборудване за производство на чипове ASML да изнася машини в Китай.
Някои държави също така се опитват да осигурят собствените си вериги за доставки и да изградят вътрешните си индустрии за чипове, като се фокусират върху области, в които са традиционно силни. Миналата седмица фонд, подкрепен от японското правителство, предложи придобиване на гиганта за полупроводникови материали JSR за 903,9 млрд. йени (6,3 млрд. долара).
Полупроводниците са едни от най-важните технологични продукти. Те влизат във всичко - от смартфони до автомобили и хладилници, и също така се разглеждат като ключови за военните приложения и напредъка на изкуствения интелект.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.