Минният магнат Андрю Форест: Време да се откажем от плана за нулеви парникови емисии до 2050 г.

Минният магнат Андрю Форест: Време да се откажем от плана  за нулеви парникови емисии до 2050 г.

Австралийският минен магнат Андрю Форест, основател и изпълнителен директор на Fortescue, казва, че е време светът да се откаже от „доказаната фантазия“ за нулеви нетни емисии до 2050 г. и вместо това да приеме „реална нула“ до 2040 г. Форест призова ръководителите на предприятия и политиците, които не желаят да направят необходимите промени, за да предотвратят най-лошото, което кризата с климата е подготвила, да освободят място за лидери, готови да поемат предизвикателството на декарбонизацията, предаде CNBC . 

Fortescue, която е четвъртата по големина компания за добив на желязна руда в света, очерта плановете си да спре изгарянето на изкопаеми горива в своите австралийски предприятия за добив на желязна руда до края на десетилетието и призова други компании, които трудно се отказват от производството, да последват примера ѝ.

„Всички онези лидери, които ми казват, казват на света, казват на децата си: „О, знаете ли, че не можем да го направим, моята компания не може да го направи, аз не мога да го направя, вие не разбирате, че всъщност не можем да го постигнем. И аз казвам на всеки един от тези главни изпълнителни директори и политически лидери, които използват думите „Не мога“, добре, какво ще кажете да слезете от сцената и да пуснете младо момиче или по-мъдър лидер, който може. Някой, който има малко повече хъс, защото технологията е налице“, заяви той.

„Знаем, че светът може да достигне реална нула 2040 г. и аз се обръщам към бизнесмените и политиците по цялата ни планета, за да кажа, че вече е време да се откажем от тази доказана фантазия [за] нетна нула 2050 г. и да приемем реална нула 2040 г.“, каза Форест. „Можем, трябва, нека го направим.“

Нулевата нетна стойност се отнася до целта за постигане на равновесие между въглеродните емисии в атмосферата и въглеродните емисии, които се абсорбират от нея.

Повече от 140 държави, включително големи замърсители като САЩ, Индия и Европейския съюз, са приели планове за постигане на нулева нетна стойност.

За да се достигне критично важният праг на затопляне от 1,5 градуса по Целзий - цел, поставена в историческото Парижко споразумение - глобалните въглеродни емисии трябва да достигнат нулеви стойности приблизително до средата на века, според нестопанската организация Energy and Climate Intelligence Unit.

За държавите с високи доходи, като САЩ, това означава постигане на нулеви нетни емисии до 2050 г. или по-рано, докато за държавите с ниски доходи това може да означава постигане на нулеви нетни емисии до 2050 г. или 2060 г.

Какво е „нетна нула“?

„Нетната нула е способността на тази планета да използва технологиите, с които разполага в момента. Тя се развива и се подобрява много бързо, но да използваме технологията, с която разполагаме в момента, за да спрем изгарянето на всички изкопаеми горива до 2040 г.“, каза Форест.

„Ако направим това до 2030 г., имаме шанс 50:50 да избегнем най-тежките опустошения на глобалното затопляне - това няма да се случи. Fortescue ще го направи. Ние сме огромна индустриална компания, огромен замърсител, ще постигнем истинска нула. Лесно ще спрем да изгаряме всички изкопаеми горива още това десетилетие, не следващото, това десетилетие“, добави той.

„И казваме на света, че ако искате да задържите тази планетарна граница в бъдеще, което е наследимо, поносимо за вашите деца, тогава трябва да минем на истинска нула. Трябва да спрем изгарянето на изкопаеми горива до 2040 г.“, каза Форест.

Учените неведнъж са настоявали за бързо намаляване на емисиите на парникови газове, за да се спре повишаването на средните глобални температури.

Тези призиви продължават и през тревожната серия от температурни рекорди, които твърдо показват, че през 2024 г. на планетата ще бъде отбелязана най-горещата година в историята на човечеството.

Екстремните температури се подхранват от климатичната криза, чийто основен двигател е изгарянето на изкопаеми горива, припомня CNBC.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

“Дарвин? Какъв Дарвин?”: 5 правила, които ще ви помогнат да се развивате по-бързо от другите 
Трус в Румъния стресна Северна България
Григор Димитров се класира за полуфиналите в Пекин
На днешната дата, 6 октомври. Имен ден празнуват Тома, Томислав и Томислава
Руската инвазия обърна нагласите на финландци и шведи за членство в НАТО
За успеха на българската фирма Евромастер: 30 години иновации и инвестиции в бизнеса
Голямо количество силна отрова открито случайно в сграда в Плевен
Откриха обявените за издирване плевенски ученици