Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Над 60 компании създават коалиция, амбицирана да превърне ЕС в световен ИИ-лидер
Повече от 60 големи компании обявиха днес по случай международната конференция, посветена на изкуствения интелект в Париж, създаването на коалиция, чиято цел е да превърне Европа в "световен лидер" в областта на изкуствения интелект и да опрости "драстично" европейската регулаторна рамка, предаде Франс прес.
Коалицията, наречена "Шампионска инициатива на ЕС в областта на изкуствения интелект", трябва да бъде представена днес в Елисейския дворец на френския президент Еманюел Макрон, 15 други европейски държавни и правителствени ръководители и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, съобщиха инициаторите за създаването му в съобщение до медиите.
Инициативата, която обединява големи индустриални компании като Airbus, L'Oreal, Mercedes, Siemens и технологични гиганти като Spotify и Mistral AI, цели "да повиши равнището на изкуствения интелект в Европа чрез координиране на действията в областта на технологиите, индустрията, капитала и държавните политики", се посочва в комюникето.
Според инициаторите за създаването на тази коалиция трябва да се даде възможност за "разгръщане на пълния потенциал на Европа" в областта на изкуствения интелект, по-специално чрез опростяване на регулаторната рамка, свързана с тази нова технология.
Коалицията "има за цел да участва в съвместен и конструктивен обмен с Европейската комисия и правителствата на страните членки за създаване на драстично опростена регулаторна рамка", се посочва още в комюникето.
Първите дискусии между европейските лидери и изпълнителните директори на компаниите в коалицията трябва да се проведат "веднага" след представянето днес на инициативата на срещата на върха в Париж.
"Шампионската инициатива на ЕС в областта на изкуствения интелект" настъпва в ключов момент за бизнес лидерите, които да поставят Европа в лидерска позиция в областта на изкуствения интелект и да трансформират нашата икономика", казва Артур Менш, шеф и основател на френската компания Mistral AI, цитиран в комюникето.
Международната среща на върха по въпросите на изкуствения интелект в Париж, която събира политически и технологични лидери, бе открита тази сутрин, като ще се проведат двудневни дебати относно регулирането на тази технология.
Очаква се в срещата да има над 1500 участници, сред които вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс (който пристигна на летище Орли сутринта), китайският вицепремиер Чжан Гоцин (който се срещна с френския президент Еманюел Макрон в Елисейския дворец) и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Технологични лидери като Сам Олтман от(OpenA), създател на ChatGPT, Сундар Пичай, главен изпълнителен директор на Google и Дарио Амодей, шеф на американския стартъп Anthropic, също ще присъстват на събитието.
Те ще вземат участие в поредица от кръгли маси, чиито теми напомнят, както за възможностите, така и за опасностите, свързани с тази технология: "Кибератаки и интегритет на информацията", "Изкуствен интелект и наука", "Бъдещето на работата".
Основните участници в сектора ще разгледат и глобалното управление на изкуствения интелект с цел регулиране на потенциалните му деривати след появата му в публичното пространство преди две години с ChatGPT, без обаче да се възпрепятства неговото развитие, посочва още АФП, цитирана от БТА.
/
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Digital age: Защита с лазерен лъч, мостове от дърво и еспресо с ултразвук
Технологии |ГЕРБ внесе в парламента законопроект за забрана на социалните мрежи за деца под 16 години
Политика |Европейските борси се оцветиха в зелено на фона на възстановяването на технологичните акции*
Финанси |1/3 от търговските обекти в Созопол са в нарушение, показват проверки на НАП
Общество |Има отвод на член от дисциплинарния състав по делото срещу Емилия Русинова
Политика |На днешната дата, 9 юли. Честваме 176 години от рождението на Иван Вазов
На днешната дата |Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Мениджмънт |Времето: По морето и над масивите в Южна България ще вали
България |Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Технологии |Американската армия нанесе нови удари срещу Иран, Техеран отвърна с атаки срещу Кувейт и Бахрейн
Свят |Здравословното несъгласие може да е за предпочитане пред липсата на конфликт
Мениджмънт |Honda изтегля 500 хил. коли в САЩ и Канада заради проблеми с предпазните колани
Автомобили |Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Любопитно |Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
СвятГергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
МениджмънтВ дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
Наука и Здраве5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
УправлениеОт 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
БългарияРойтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
ТехнологииПентагонът създаде централизиран команден център за дронове
Свят„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
ПодкастиМарта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
ЕСИграта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
ЛюбопитноТурция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
ЛюбопитноПрезидентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
СвятРоналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
СпортКитайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
АвтомобилиПочина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
ОбществоADVERTORIAL
Рени Пейчева от ПроКредит Банк: Лидерът, който не чака промяната, а я създава
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Коментари
Няма въведени кометари.