Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|САЩ започват война за чипове с Китай
Съединените щати планират от октомври да разширят ограниченията върху доставките на полупроводници в Китай, както и средствата за производството на микросхеми. Според експерти става дума за ново разширяване на "технологичната блокада" между двете страни, което ще заплаши с нови проблеми и повишаване на цените в полупроводниковата индустрия и в други страни, съобщава в свой анализ "Независимая газета". В отговор Китай може да отреже достъпа на американците до редки земни суровини, прогнозират експерти.
Министерството на търговията на САЩ подготвя нови правила за забрана на продажбите на оборудване за производство на чипове на китайски фабрики, които произвеждат определени видове полупроводници от следващо поколение, съобщи Ройтерс, позовавайки се на свои източници. Министерството на търговията обеща, че ще „приеме всеобхватен подход за прилагане на допълнителни действия... за защита на интересите на националната сигурност и външната политика на САЩ“, включително за предотвратяване на придобиването на Китай на американски технологии, които могат да бъдат използвани за военни цели.
Американското ведомство може да включи допълнителни ограничения или да направи промени във вече въведени ограничения. Министерството на търговията на САЩ, в случай на такива санкции, често отхвърля заявленията за получаване на лиценз за търговия със забранени продукти. Агенцията отбелязва, че администрацията на президента Байдън се стреми да попречи на високите резултати на Китай, който се е насочил към развитието на технологии, където САЩ все още имат господство.
„Стратегията е да се задуши Китай и те откриха, че чиповете са най-прекият път“, обяснява източникът на Reuters. Новите забрани ще се основават на ограничения, обявени по-рано тази година от американските компании KLA Corp, Lam Research Corp и Applied Materials Inc. С указания, на тези компании беше забранено да изнасят оборудване за производство на чипове в китайски фабрики, които произвеждат модерни полупроводници с производствен процес под 14 нанометра (nm), освен ако продавачите не получат лиценз от Министерството на търговията. Миналия месец също бяха изпратени писма до Nvidia Corp и Advanced Micro Devices за спиране на доставките на някои компютърни чипове с изкуствен интелект за Китай, освен ако не получат лицензи. Вашингтон се обърна и към съюзниците си, за да ги призове да наложат подобни ограничения, за да попречат на чуждестранни компании да продават технологии на Китай, които са забранени и за американски компани, предаде Ройтерс.
По-рано Wall Street Journal (WSJ) съобщи, че американските власти обмислят да предприемат мерки, насочени към наблюдение и, ако е необходимо, блокиране на американските инвестиции "в технологични компании в Китай и други потенциално враждебни страни". Вестникът посочи, че в резултат на прилагането на планираните мерки, съвместните предприятия, в които американски компании прехвърлят технологии на китайски партньори, както и американските рискови фондове, инвестиращи в Китай, ще се сблъскат със значителни проблеми. В края на август администрацията на Байдън вече беше наложила ограничения върху продажбата на чипове, използвани за суперкомпютри и изкуствен интелект на Китай и Русия. По-специално, производителите на GPU Nvidia и AMD заявиха, че правителството на САЩ сега изисква лицензи за износ, за да продава два вида високопроизводителни чипове, използвани в сървърни системи.
След въвеждането на западните санкции Nvidia не работи с Руската федерация, но доставя стоки на китайския пазар. На свой ред AMD посочи, че новите забрани се отнасят за продажбите в Русия и Китай на една от най-високопроизводителните графични карти. По-късно Nvidia разкри, че е получила одобрение от правителството на САЩ за „износ, реекспорт и вътрешен трансфер“, необходими за продължаване на разработването на чипове под имената H100 и A100. Разрешението е валидно до 1 септември 2023 г. и позволява на Китай да получава чипове чрез представителството на компанията в Хонконг.
В отговор Пекин обяви, че "категорично възразява" срещу действията на САЩ, които вредят не само на китайските и американските компании, но и се отклоняват от принципите на честната конкуренция, както и че нарушават глобалните икономически и търговски правила, вредят на международното сътрудничество и възстановяването на световната икономика. Според експерти подобни ограничения ще предизвикат допълнителни проблеми на пазара на полупроводници. А новите ограничения са част от студената война между Китай и САЩ и за превъзходство във високите технологии.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.