Permacrisis - дума на годината според брританския речник Collins

Permacrisis - дума на годината според брританския речник Collins

Permacrisis - дума на годината според брританския речник Collins

Британският речник на Collins English Dictionary обяви "permacrisis" за дума на 2022 г. - термин, образуван от думите permanent (постоянен) и crisis (криза). Това се посочва на сайта на речника.

"Терминът Permacrisis, който означава „продължителен период на нестабилност и несигурност“, беше обявен за дума на 2022 г.", се казва в съобщението.
Тази дума, подобно на няколко други термина, обобщава кризата, която обединява политическата нестабилност, конфликта в Украйна, изменението на климата и нарастващите разходи за живот и продължава по целия свят, обясняват редакторите избора са.

Сред другите претенденти за титлата Дума на годината са следните изрази и понятия.

Partygate: термин, отнасящ се за скандала, свързан с партитата на бившия британски премиер Борис Джонсън.

"Carolean": обозначаващо всичко, свързано с името на новия крал Чарлз III.

Warm banks: отнасящо се за места, където бедните, които не могат да отопляват домовете си, могат да се събират в студено време, за да се стоплят.

Kyiv: името на украинската столица.

Lawfare: използването на правни механизми срещу опонент.

Vibe shift: начителна промяна в доминиращата тенденция в културата.

Quiet quitting: "Тихото напускане", обозначаващо ситуация, при която служителят изпълнява само преките си задължения и то формално.

Sportswashing: спонсорство или популяризиране на спортни събития с цел подобряване на опетнена репутация или отвличане на вниманието от противоречива дейност.

Splooting: позата, в която се лежи корем с разтворени крака.

Collins English Dictionary е тълковен английски речник, публикуван от Harper Collins. Редакторите определят думата на годината всяка година, обикновено през ноември. През 2021 г. думата на годината, според речника Collins, беше терминът NFT (non-fungible token), а през 2020 г. - „локдаун“. Година по-рано това беше изразът „климатична стачка“, който беше споменат за първи път през 2015 г., но стана особено популярен след действията на шведската екологична активистка Грета Тунберг.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ