Наследство в риск: Емблематични ледници ще изчезнат до 2050 г.

Наследство в риск: Емблематични ледници ще изчезнат до 2050 г.

Някои от най-емблематичните ледници в света ще изчезнат до 2050 г., според ново проучване на UNESCO в партньорство с Международния съюз за опазване на природата (IUCN), което алармира за ускореното топене в обектите на световното наследство.

Учените смятат, че все още е възможно спасяването на останалите две трети, ако покачването на глобалните температури не надвишава 1,5°C . Според UNESCO това ще e най-голямото предизвикателство пред делегатите на COP27 – конференцията за климата, която започва в Шарм Ел Шейх в неделя.

Петдесет глетчера са включени в Списъка на световното наследство на UNESCO. Те представляват почти 10% от общата ледникова площ на Земята. Най-високият сред тях е този до връх Еверест, най-дългият е в Аляска. В списъка е и последният останал ледник в Африка до вр. Килиманджаро.

Основният виновник е CO2

Мониторингът на двете организации сочи, че от 2000 г. досега ледници се оттеглят с ускорена скорост, вследствие на емисиите на CO2, които повишават температурите. 58 млрд. т лед се топи всяка година – това е еквивалентът на потреблението на вода във Франция и Испания. Процесът е отговорен за близо 5% от наблюдаваното покачване на морското равнище. Най-застрашени са глетчерите в Африка, Азия, Европа, Латинска Америка, Северна Америка и Океания.

Призив за действие

„Този ​​доклад е призив за действие. Само бързото намаляване на емисиите на CO2 може да спаси ледниците и изключителното биоразнообразие, което зависи от тях. COP27 ще има решаваща роля за намирането на решения на този проблем. UNESCO е решена да подкрепи държавите в преследването на тази цел“, подчерта генералният ѝ директор Одри Азуле.  

Световната организация за образование и култура призова за създаването на нов международен фонд за наблюдение и опазване на ледниците, който би подкрепил изследвания, би насърчавал мрежи за обмен на информация между всички заинтересовани страни и би прилагал мерки за ранно предупреждение и намаляване на риска от бедствия.

Несигурно бъдеще

Половината от човечеството зависи пряко или непряко от ледниците като източник на вода за битови нужди, земеделие и енергия. Те са стълбове на биоразнообразието, захранващи много екосистеми.

„Когато ледниците се топят бързо, милиони хора са изправени пред недостиг на вода и повишен риск от природни бедствия, като наводнения, а други милиони могат да бъдат изместени от произтичащото от това повишаване на морското равнище“, каза генералният директор на Международния съюз за опазване на природата (IUCN) д-р Бруно Оберле. Според него обявеният днес доклад подчертава „спешната необходимост от намаляване на емисиите на парникови газове и инвестиране в решения, които ще смекчат последствията от изменението на климата и ще позволят на хората да се адаптират по-добре към въздействието му“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 15 юли. Имен ден празнуват Владимир, Владимира, Влади, Владо
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
Тръмп обяви оръжие за Украйна за милиарди и заплаши Русия с мита от около 100%, ако до 50 дни няма споразумение
България е сред най-засегнатите от климатичните промени държави в Европа
Преходът към еврото вече започна: Левовите банкноти в обращение намаляват с 6% от началото на 2025 година
Върховният съд на САЩ даде зелена светлина за закриване на министерството на образованието
Великите слушатели използват три думи, за да пробият защитната черупка на събеседниците си
Годишната инфлация в България се ускори до 4.4%