Експерти: Създаване на полезни навици, а не данъци върху храни подобряват здравето

Експерти: Създаване на полезни навици, а не данъци върху храни подобряват здравето

Данъчното облагане на храни, обявявани за вредни, не води до подобряване на здравето на нацията, разясниха икономистът Красен Станчев от Института за пазарна икономика и специлистът по хранене и диететика доц. Светослав Ханджиев.

Много по-ефективна и полезна политика в това отношение е масовата здравна просвета, посочват те и цитират примери с редица държави, които вече имат опит в прилагането и на едната, и на другата мярка.

Там където са приложени фискални мерки, резултатите се негативни както за здравето, така и за фиска. Затова и някои от държавите, направили такива промени, вече се отказват.

Други – като Белгия, Великобритания, Германия и Естония,  са обмисляли подобно облагане, но са направили предварителни проучвания какъв ще е резултатът и са се отказали още на етапа на тестване, защото обследванията показали, че той ще е неефективно, заяви Красен Станчев. Макар и още да не е съвсем ясно какво точно би се облагало у нас и с какъв процент, може да се направят прогнози за загуба на между 1000 и 3000 работни места заради намаляване на потреблението и увеличаване на сивата икономика и на домашното консервиране, добява той.

“Не е ясно какво точно ще се въвежда – облагане с 3 или 10 процента и съответно на кои от очакванията за годишни приходи ще се заложи – 200 милиона или 150 милиона. В зависимост от данъка и фискалните цели – колко строго и колко широко се прилагат мерките, се очакват преките загуби от ДДС да са от 4 до 24 милиона лева. Отделно ще се стигне до загуба от международната конюнктура – възможност за заместващ внос от държави, където такъв режим няма , и тя е около 60 милиона само по линия на ДДС. Освен това разходите за съобразяване на бизнеса ще са между 1,5 и 4,7 млн. лв., обясни икономистът.

Програмите за здравна просвета и усвояване на здравословни навици могат да променят тенденция на затлъстяване и нарастването на сърдечносъдовите заболявания, диабета, деменцията и другите ”модерни” болести на цивилизацията, а не данъци и такси, заяви и доц. Ханджиев. Този извод е бил единодушно потвърден и на състоялия се наскоро международен конгрес по хранене и диетика, посочи той.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 15 юли. Имен ден празнуват Владимир, Владимира, Влади, Владо
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
Тръмп обяви оръжие за Украйна за милиарди и заплаши Русия с мита от около 100%, ако до 50 дни няма споразумение
България е сред най-засегнатите от климатичните промени държави в Европа
Преходът към еврото вече започна: Левовите банкноти в обращение намаляват с 6% от началото на 2025 година
Върховният съд на САЩ даде зелена светлина за закриване на министерството на образованието
Великите слушатели използват три думи, за да пробият защитната черупка на събеседниците си
Годишната инфлация в България се ускори до 4.4%