Брокери на недвижими имоти възразиха срещу законопроект на ИТН

Брокери на недвижими имоти възразиха срещу законопроект на ИТН

Национално сдружение брокери на имоти внесе Петиция в Народното събрание срещу законопроект на ИТН за посредническата дейност при сделки с недвижими имоти, предвиждащ създаване на частна Камара на брокерите. Те се опасяват от монополизиране на бранш „Недвижими имоти“ и унищожаване на малкия и среден бизнес в сектора. Петицията е подписана до този момент от 427 брокери от цялата страна.

Законопроектът за Камарата на брокерите е съставен от юридически лица с нестопанска цел в частна полза Национално сдружение „Недвижими имоти” (НСНИ), съставляващи едва 6% от действащите над 5 000 агенции за недвижими имоти в България (по данни от Търговския регистър в Сдружението членуват 337 членове). Според брокери от цялата страна и съгласно решение на Комисия за защита на конкуренцията от миналата година, законопроектът за Камарата, внесен от парламентарна партия ИТН, противоречи на Закона за защита на конкуренцията, тъй като предвижда чрез силата на закона и различни мерки, задължения, такси и проверки да се ограничи конкуренцията в бранш недвижими имоти. Резултатът от приемане на този законопроект ще рефлектира върху малките и средни агенции, които ще бъдат изправени пред алтернативата да обяват фалит или да заработят „под шапката“ на няколко по-големи агенции. Подобен сценарий беше разигран успешно в сектор оценки на недвижими имоти посредством Закона за независимите оценители.

Петицията може да се види тук

С какво брокерите, подписали Петицията, не са съгласни?

Оспорваният законопроект предвижда да се създаде Камара на брокерите, която да се учреди на учредително събрание от около 0,5% от всички брокери в България. Предвижда се още:

  • държавата да отстъпи на Камарата изключителни права (монопол) да издава удостоверения за правоспособност на брокерите в България;
  • да провежда задължителни периодични обучения на брокерите в България;
  • да одобрява програмите за обучения на брокери, осъществявани в други обучаващи организации, въпреки че те са лицензирани от Министерството на образованието и науката;
  • да провежда изпити, да издава свидетелства за професионална квалификация на брокерите в страната и още монополни права.

Законопроектът предвижда тази частна структура да събира различни такси - встъпителни вноски за членство, членски внос, такси за вписване в регистър на брокерите, такси за издаване и преиздаване на удостоверения за правоспособност, за обучения, за изпити, глоби и други такси, чиито размери да бъдат определени от органи на камара. Така чрез Камара на брокерите ще могат да се извличат огромни печалби за сметка на останалите заети в бранша - над 30 000 брокери, се посочва в прессъобщението на Национално сдружение брокери на имоти. 

Създаването на подобна монополна структура камара на брокери е в противоречие с практиката в Европейския съюз – в страните от ЕС основен регулатор е Държавата. В някои страни съществува смесена система – държавна и браншова регламентация. В нито една държава от Европейския съюз, обаче, няма изцяло браншово или частно регулиране на сектора, се допълва в съобщението. 

Брокерите на недвижими имоти също така не са съгласни професията „Брокер недвижими имоти“ да бъде включена в Списъка на регулираните професии (https://nacid.bg/bg/professio/ ).

Авторите на законопроекта целят елиминиране на голяма част от конкурентните агенции и брокери, като запазят за себе си и своето обкръжение правото да работят като посредници, а от останалите посредници в страната да извличат финансова изгода под формата на такси и глоби. Затова с оспорвания законопроект се опитват да създадат трудно преодолими пречки на „входа“, като искат да създадат една излишна структура камара на брокери, при което едни конкуренти да разрешават и да лишават от право на труд други свои конкуренти, пише в петицията. Според авторите ѝ със законопроекта се цели ограничаване на достъпа до професията чрез въвеждане на изпити, при което едни конкуренти да изпитват други конкуренти и да издават или откажат издаването на свидетелства за професионална квалификация, удостоверения за правоспособност и вписване в частен регистър. Всичко това срещу прекомерни такси, се посочва още в прессъобщението. 

От Национално сдружение брокери на имоти споделят необходимостта от законова регламентация на посредническата дейност при сделки с недвижими имоти и предлагат алтернативен проект на Закон за посредниците при сделки с недвижими имоти, със следното съдържание: 

  1. Създаване на публичен държавен регистър, в който да са вписани всички агенции и брокери, да е включена информация за образованието, за професионалната квалификация и опит на всеки брокер, за наложени санкции на брокера по жалби на клиенти, както и данните по т.2.
  2. Въвеждане на задължения за брокерите да участват в задължителни обучения за повишаване на квалификацията в свободно избрана, лицензирана от държавата обучаваща организация, а не само в камара.
  3. Въвеждане на задължения за брокерите да спазват етични правила и норми, фиксирани в закона, а не в етичен кодекс; санкциите за неизпълнение да се налагат от съдилищата, а не от брокери -конкуренти от етична комисия към камара.
  4. Контрол от съдилищата на България, а не от дисциплинарен съд към камара.

От Национално сдружение брокери на имоти (НСБИ) и брокерите, подписали петицията, считат, че изброените разпоредби са напълно достатъчни за регламентиране на пазара на недвижими имоти, елиминиране на сивия сектор, увеличаване събираемостта на дължимите данъци и създаване сигурност за клиентите. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ