Експерт: 150 гласа ще решат коя партия ще вземе „висящия” мандат

Експерт: 150 гласа ще решат коя партия ще вземе „висящия” мандат

150 гласа ще решат коя партия ще вземе „висящия” мандат, за който се борят ГЕРБ, ДПС и Реформаторския блок. Това каза пред „Фокус” проф. Михаил Константинов, математик и дългогодишен член на Централната избирателна комисия.

По думите му докато не се обработят и последните протоколи, няма да знаем при кого отива този мандат. Той обясни, че гласовете от един протокол са 150.

„В момента разпределението е 6:4:4:2:1, но би могло да стане 7:4:3:2:1”, прогнозира проф. Константинов.

„За този мандат се борят три партии. Тези три партии са ГЕРБ, ДПС и Реформаторския блок. Тъй като остатъкът е близък до една трета, кой точно ще го вземе, зависи от останалата една четвърт от протоколите. Доколкото знам, са обработени малко над 75%”, посочи проф. Константинов.

По думите му не трябва да се забравя, че ЦИК може да вземе допълнително решение при откриване на явна статистическа грешка в някои от протоколите.

„Може би, когато се обработят 90% от протоколите, ще стане ясно къде отива мандатът. В момента той е между ГЕРБ и ДПС, но може да отиде и в Реформаторите”, посочи проф. Константинов.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 20 ноември. Световен ден на децата
Великобритания забранява спекулата с билети за концерти и спортни събития в сайтове за препродажба
Германия няма да достигне целта си да харчи 3,5% от БВП за отбрана през 2029 г.
Учени откриха начин да произвеждат каучук и пластмаса, без да разчитат на изкопаеми горива
Петролът поскъпва на фона на опасенията, че усилията на САЩ за мир в Украйна може да доведат до свръхпредлагане
Проучване: Най-богатите държави в света намаляват усилията си за глобалното развитие
Тейлър Суифт измести Мадона в класацията на най-успешните музикални изпълнители
Digital age: Техно пробиви и открития