Иранският ракетен удар по Израел показва способност за по-голям мащаб, според анализатори

Иранският ракетен удар по Израел показва способност за по-голям мащаб, според анализатори

Според експерти иранската атака с балистични ракети срещу Израел във вторник е била по-голяма, по-сложна и е включвала по-модерни оръжия в сравнение с ударите през април, което е довело до по-голямо натоварване на противоракетната отбрана и е позволило преминаването на повече бойни глави, предаде Ройтерс.

Въпреки че отломките от повече от 180-те ракети все още се събират и анализират, експертите твърдят, че при последните атаки изглежда са използвани иранските ракети Fattah-1 и Kheybarshekan, чийто обсег според съобщенията е около 1400 км (870 мили).

Иран заяви, че и двете ракети имат маневриращи бойни глави, които могат да затруднят защитата, и използват твърдо гориво, което означава, че могат да бъдат изстреляни без предупреждение.

„По-кратката подготовка за изстрелване означава, че тези ракети ще пристигнат наведнъж, за да натоварят допълнително защитата“, каза Джефри Люис, директор на Програмата за неразпространение на оръжия в Източна Азия в Центъра за изследване на неразпространението на оръжия „Джеймс Мартин“ към Института за международни изследвания „Мидълбъри“ в Калифорния. „Бойните глави могат да маневрират малко, за да усложнят разпределението на прехващачите, а маневрирането означава, че те могат да нанасят удари с по-голяма точност, за да поразяват целите, след като преминат“, обясни той.

Някои ракети Fattah-1 бяха използвани при удара през април, който до голяма степен беше отразен от американската и израелската противоракетна отбрана. Но повечето от тях бяха балистични ракети „Емад“ с течно гориво, за които се съобщава, че имат 50 % неизправност, казва Люис, и са достатъчно точни, за да ударят цел с диаметър над 1 км.

За разлика от тях Иран заяви, че неговите по-усъвършенствани балистични ракети имат „вероятна кръгова грешка“ от около 20 метра, което означава, че половината от всички ракети, изстреляни към дадена цел, ще се приземят на 20 метра от нея. Това са „най-модерните ирански балистични ракети, способни да достигнат Израел“, заяви Фабиан Хинц, научен сътрудник по въпросите на отбраната и военното дело в Международния институт за стратегически изследвания (IISS).

Видеозаписите от нападението във вторник изглежда показват ракети, които влизат в действие и носят бойните си глави, или огнени отломки, които достигат земята. Някои от тях бяха прихванати, включително няколко над земната атмосфера.

Пентагонът съобщи, че два разрушителя на ВМС на САЩ са изстреляли около дузина прехващачи срещу иранските балистични ракети.

Анкит Панда от базираната в САЩ Фондация „Карнеги“ за международен мир заяви, че прякото сравнение с ударите от април ще бъде трудно, тъй като са се променили не само оръжията, но и структурата на атаката и защитата. Например, каза той, ударите през април са били с бавно движещи се безпилотни самолети и крилати ракети, което е дало на защитниците повече време за предупреждение. „Имаме различен модел на атака... вероятно по-използван израелски метод за прехващане, а Въздушно-космическите сили на Иракската революционна гвардия (IRGC Aerospace Force) избират очевидно използването на по-голям брой по-модерни и способни ракети“, каза той, като се позова на ракетната армия на елитния Корпус на гвардейците на ислямската революция.

Съобщенията за нанесени щети са ограничени, а Израел първоначално не съобщи за загинали в резултат на атаката във вторник. Но Малкълм Дейвис, старши анализатор в Австралийския институт за стратегическа политика, предупреди, че бъдещите атаки могат да бъдат още по-сложни и да използват още по-голям брой ракети.

„Ако иранците започнат друга много по-мащабна атака, вероятно ще преминат повече ракети, особено ако атаките с балистични ракети са координирани с атаки с крилати ракети и дронове“, каза Дейвис. „Така че в никакъв случай не мисля, че сме видели максималния мащаб на атаката“, допълни той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

“Дарвин? Какъв Дарвин?”: 5 правила, които ще ви помогнат да се развивате по-бързо от другите 
Трус в Румъния стресна Северна България
На днешната дата, 6 октомври. Имен ден празнуват Тома, Томислав и Томислава
Голямо количество силна отрова открито случайно в сграда в Плевен
Григор Димитров се класира за полуфиналите в Пекин
Руската инвазия обърна нагласите на финландци и шведи за членство в НАТО
Откриха обявените за издирване плевенски ученици
За успеха на българската фирма Евромастер: 30 години иновации и инвестиции в бизнеса