Споразумението с енергетиците и миньорите мина и през парламента. "Тракия" обаче остава под блокада

Общество

Парламентът одобри договореното вчера след 7-часови преговори споразумение между премиера, представители на правителството, депутати и представители на синдикалните организации в сектора "Енергетика". 

Документът беше потвърден с гласовете на 133-ма депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. "Против" гласуваха 66 от "Възраждане", БСП, ИТН и нечленуващият в парламентарна група Радостин Василев. 

До решението се стигна след тричасов остър дебат, в който опозицията обвини управляващите, че унищожават енергийния сектор, не защитават интересите на протестиращите енергетици и миньори и приемат неизгодни за България условия на Брюксел.

Това стана причина в края на дебата премиерът Николай Денков да се обърне рязко към народните представители с "уважаеми и неуважаеми дами и господа". Той обясни думите си към част от тях с това, че е чул "лъжи и просташки подмятания". 

Денков увери, че с внасянето на ПВУ и Териториалните планове за справедлив преход изпълняват една от точките в споразумението - а именно изпълнението на решението на НС, за което също беше обвиняван. 

Изказването му бе прекъсвано от възгласи "Оставка", а в отрицателен вот след окончателното гласуване от "Възраждане" се заканиха да работят срещу въвеждане на решението. 

След като научиха новината за одобреното от парламента споразумение, протестиращите на магистрала "Струма" обявиха, че ще вдигнат блокадата. Не така стоят нещата на магистрала "Тракия" - там миньорите от "Марица-изток" заявиха, че блокадата остава въпреки гласуваното от Народното събрание споразумение. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Уорън Бъфет за основните навици, които отличават успешните хора от останалите
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 2 до 8 февруари
На днешната дата, 2 февруари. Сретение Господне, Петльовден
Златото и среброто продължават да поевтиняват след петъчния срив
Времето в понеделник: Валежите спират, но температурите остават ниски
Всесезонните гуми – практичен избор за шофьорите, които търсят баланс и сигурност
Креативната кампания на Honda за Зимните олимпийски игри (Видео)
Иранският аятолах Али Хаменей заплаши САЩ с "регионална война", ако атакуват Техеран