Президентът на Германия бойкотира Олимпиадата в Сочи

Президентът на Германия бойкотира Олимпиадата в Сочи

Президентът на Германия Йоахим Гаук отказа да отиде на зимната Олимпиада в Сочи, съобщиха от пресслужбата на президентската институция. Списание „Шпигел” пояснява, че държавният глава е взел това решение в знак на протест срещу нарушаването на човешките права в Русия.

Руските власти са били официално уведомени за решението на Гаук. В съобщението не се уточнява срещу какви нарушения протестира президентът, но вероятно става въпрос за приетия наскоро закон срещу правата на хомосексуалните в Русия, както и за зверствата и насилията, извършвани безнаказано срещу лица с хомосексуална ориентация в страната.

Гаук помоли немските спортисти да не смятат решението му като знак за неуважение към себе си. Той им обеща да ги посрещне тържествено в Мюнхен при завръщането им от Олимпиадата.

По-рано германските политици предлагаха всички немски спортисти да бойкотират спортното събитие. Канцлерът Ангела Меркел обаче отхвърли тази идея. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Ще плащаме ли „такса водомер”, без дори да ползваме вода?
Лидерите на страните от ЕС са направили първа крачка към използване на замразени руски активи в полза на Украйна
Времето: Топло и дъждовно. Жълт код за силен вятър е обявен в 25 области
На днешната дата, 24 октомври. Рождениците днес
Инвеститорите използват наръчник от дотком ерата, за да избегнат рисковете от AI балон
8-и банково-финансов форум: Лични финанси - инвестиции, доходност и има ли „живот извън банките“?
8-и банково-финансов форум: Дигитална трансформация и иновации в банковия сектор
Как Европа може да използва замразените руски активи, за да помогне на Украйна?