Продължава издирването на изчезналия малайзийски самолет

Продължава издирването на изчезналия малайзийски самолет

22 военни самолета и 40 кораба се включват в търсенето на изчезналия малко след полунощ в събота самолет Боинг 777-200 на Malaysia Airlines с 239 души на борда. Летателната машина остава с неясна съдба вече повече от 24 часа. 

Петима пътници, купили самолетен билет за полета й от столицата на Малайзия Куала Лумпур за Пекин, не са се качили на борда. Това обясни на пресконференция в Куала Лумпур ръководителят на гражданската авиация в Малайзия Ажарудин Абдул Рахман, цитиран от Би Би Си. Той обясни, че диапазонът на издирването е бил значително разширен и в него е включен западния бряг на Малайзия. Шефът на въздушните сили на страната Роджали Дауд заяви, че разследването се основава на запис на радарни сигнали, които показват, че има вероятност самолетът да се е отклонил от маршрута си и да се е насочил към връщане към Куала Лумпур. В търсенето край бреговете на Виетнам се включва и група на ФБР, изпратена от САЩ. Това съобщиха пред CNN представители на американската администрация.

Америка изпраща свои спецчасти, тъй като на борда на самолета има и граждани на САЩ. Това се случва след като се установи, че двама от хората, които са си купили билет за полета, но не са се качили на борда, са италианец и австриец с откраднати паспорти. Те били регистрирани да се качат, но паспортите им, според властите на Австрия и Италия, са били откраднати преди време в Тайланд. Това увеличи опасенията, че тероризъм е причината самолетът да изчезне. Този детайл, плюс внезапното изчезване на самолета при ясно и спокойно време, навежда на мисълта за експлозия на борда. Той засили безпокойството, че машината е станала жертва на терористичен акт. Бойци на "Ал Кайда" са използвали подобна тактика с откраднати паспорти, за да опитват да фалшифицират самоличността си, припомнят американските медии. До момента обаче не са установени доказателства за наличието на тероризъм, посочват от американската администрация. Двамата пътници от Италия и Австрия - Луиджи Маралди и Кристиан Козел - са в безопасност.

Експерти не изключват също самолетът да е изчезнал и заради отказ на двигателите, структурен дефект, екстремни турболенции, пилотска грешка и дори самоубийство на пилота. Ако все пак се окаже терористичен акт, Китай най-вероятно ще обвини сепаратистите от Уйгурския район, както стана с масовото клане на гара в китайския град Кунмин, където загинаха 29 души, а близо 150 бяха ранени, предполагат чужди наблюдатели. 

Виетнамски военни кораби са претърсили два района в Южнокитайско море, където се появиха петна от масло и бе предположено, че може да е имало авиокатастрофа, но не откриха свидетелства за такава.  

Припомняме, самолетът на малайзиската авиокомпания излетя от Куала Лумпур за китайската столица Пекин след полунощ в събота и изчезна от екраните в 02:40 часа местно време - 19 минути след излитането си при сравнително ясно време без внезапни метеорологични промени. По данни на китайската информационна агенция „Синхуа" връзката е загубена, докато самолетът е летял над Виетнам. На борда е имало 154-ма пътници от Китай, 38 малайзийци, 7 индонезийци, шестима австралийци, петима индийци, четирима французи, трима граждани на САЩ, по двама новозеландци, украинци и канадци, по един от Русия, Италия, Холандия и Австрия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ