Трима учени си поделят Нобеловата награда за химия

Трима учени си поделят Нобеловата награда за химия

Трима учени си поделят тазгодишната Нобелова награда за химия. Американците Ерик Бетциг и Уилям Мьорнер, както и роденият в Румъния германски гражданин Щефан Хел спечелиха приза заради това, че са преодолели ограниченията на светлинния микроскоп и са разработили флуоресцентна микроскопия със свръхвисока разделителна способност, се посочват от Кралската шведска академия на науките.

Благодарение на тримата учени оптичните микроскопи стават наноскопи и позволяват да бъде изучен строежът на много малки обекти, например на биологичните молекули. А това е много важно за създаването на нови лекарства.

Нобеловата награда за химия и сумата от 8 милиона шведски крони ще бъдат връчени на церемония в Стокхолм на 10 декември, в деня на кончината на Алфред Нобел.

Нобеловата седмица стартира в понеделник с връчването на Нобеловата награда за физиология или медицина. Призът беше даден на на американеца от британски произход Джон О`Кийф и на норвежката двойка Мей-Брит и Едвард Мозер за откритието им, че мозъкът разполага с „вътрешен GPS”, който прави възможно да се ориентираме в пространството.

Трима учени си поделиха и Нобеловата награда за физика. Наградата получиха японските учени Исаму Акасаки и Хироши Амано и американецът Шуджи Накамура за изобретяването на нов енергийно ефективен и относително безопасен за околната среда метод за осветление - LED лампите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ