Швейцария и Италия преначертават част границата си в Алпите заради топене на ледници

Швейцария и Италия преначертават част границата си в Алпите заради топене на ледници

Швейцария и Италия преначертават част от общата си граница в Алпите поради топенето на ледниците, причинено от изменението на климата, пише Би Би Си.

Част от засегнатия район ще бъде под връх Матерхорн, един от най-високите в Европа, и близо до редица популярни ски курорти.

Големи участъци от швейцарско-италианската граница се определят от ледникови гребени или зони с вечен сняг, но топенето на ледниците е причинило изместване на тези естествени граници, което води до това и двете страни да се стремят да коригират границата.

Швейцария официално одобри споразумението за промяната в петък, но Италия все още не е направила същото. Това следва проект на споразумение от съвместна швейцарско-италианска комисия през май 2023 г.

Статистика, публикувана миналия септември, показа, че ледниците в Швейцария са загубили 4% от обема си през 2023 г. – втората най-голяма загуба след рекордното топене през 2022 г. от 6%.

Всяка година се издава годишен доклад от Швейцарската мрежа за наблюдение на ледниците (Glamos), която приписва рекордните загуби на последователни много топли лета и много слаб снеговалеж през зимата през 2022 г. Изследователите казват, че ако тези климатични модели продължат, размразяването само ще се ускори.

В петък Швейцария заяви, че предефинираните граници са изготвени в съответствие с икономическите интереси и на двете страни.

Смята се, че изясняването на границите ще помогне и на двете страни да определят коя е отговорна за поддържането на конкретни природни зони.

Точните промени на границите ще бъдат приложени и споразумението ще бъде публикувано, след като двете страни го подпишат.

Швейцария казва, че процесът на одобрение за подписване на споразумението е в ход в Италия.

Миналата година Glamos предупреди, че някои швейцарски ледници се свиват толкова бързо, че е малко вероятно да могат да бъдат спасени, дори ако глобалните температури се поддържат в рамките на целевото покачване от 1,5 градуса по Целзий според Парижкото споразумение за климата.

Експерти казват, че без намаляване на парниковите газове по-големи ледници като Алеч, който не е на границата, могат да изчезнат в рамките на едно поколение.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ