Вашингтон обяви 25 млн. долара награда за информация, която да доведе до ареста на Мадуро
Съединените щати обявиха в петъ увеличена награда от 25 млн. долара за информация, която да доведе до ареста на президента на Венецуела Николас Мадуро в деня, в който той положи клетва за трети шестгодишен мандат, предаде Би Би Си.
Церемонията по встъпването в длъжност беше помрачена от обвинения от страна на международната общност и лидери на венецуелската опозиция.
Бяха предложени и награди за информация, водеща до ареста и/или осъждането на министъра на вътрешните работи Диосдадо Кабело. Предложена е и нова награда до 15 милиона долара за министъра на отбраната Владимир Падрино.
Обединеното кралство също наложи санкции на 15 висши венецуелски служители, включително съдии, членове на силите за сигурност и военни служители.
Министерството на външните работи, общността и развитието заяви, че санкционираните са отговорни за „подкопаване на демокрацията, върховенството на закона и нарушения на човешките права“.
Също в петък ЕС заяви, че разширява „ограничителните мерки“ срещу Венецуела поради „липса на напредък... водещ до възстановяване на демокрацията и върховенството на закона“. Блокът също санкционира още 15 венецуелски служители.
Канада наложи нови санкции за това, което външният министър Мелани Жоли нарече „безсрамните действия“ на Мадуро.
Жоли каза, че Канада „няма да толерира ерозията на демократичния процес или репресиите срещу гражданите, които искат да изразят правата си“.
Мадуро и неговото правителство многократно са осъждали много от обвиненията, отправени от западни държави и лидери на опозицията.
Наградата от САЩ цитира обвинения, свързани с наркотици и корупция, датиращи от 2020 г.
През 2020 г. САЩ обвиниха Мадуро и други висши служители в страната в „наркотероризъм“.
Вашингтон ги обвини, че са наводнили САЩ с кокаин и са използвали наркотици като оръжие за подкопаване на здравето на американците.
Мадуро отхвърли обвиненията. САЩ също наложиха отново петролните санкции миналата година, след като временно ги облекчиха с надеждата Мадуро да бъде насърчен да проведе свободни и честни избори.
Венецуелският президент обвини за икономическия колапс в страната си водените от САЩ санкции, които той нарича нелегитимни и имперски.
В петък президентът Мадуро положи клетва, обещавайки, че третият му шестгодишен мандат ще бъде „период на мир“.
„Този нов президентски мандат ще бъде периодът на мир, просперитет, равенство и нова демокрация“, каза той.
„Кълна се в историята, кълна се в живота си и ще го изпълня“, добави той.
Резултатите от изборите от 28 юли бяха широко отхвърлени от международната общност, включително от Бразилия и Колумбия, някои от съседите на Венецуела с леви управници.
Президентите на Куба и Никарагуа бяха единствените лидери, които присъстваха на откриването.
62-годишният Мадуро беше обявен за победител на президентските избори през юли миналата година, но опозицията и много страни, включително САЩ, отхвърлиха резултата и признаха опозиционния кандидат в изгнание Едмундо Гонсалес за легитимен новоизбран президент.
Гонсалес избяга от Венецуела през септември и живее в Испания, но този месец той отиде на обиколка из Америка, за да събере международна подкрепа.
Правителството на Мадуро издаде заповед за арестуването му, предлагайки награда от 100 000 долара за информация, която ще доведе до задържането му.
В петък генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова за освобождаване на всички, които са били „произволно задържани“ след изборите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.