Вторият по големина град в Куба се вдигна на протест заради недостиг на ток и храна
Стотици хора във втория по големина град в Куба – Сатяго се вдигнаха, на рядко срещан за страната, масов протест в неделя вечерта, съобщава Reuters. Това принуди президента Мигел Диас-Каел да призове за диалог в „атмосфера на спокойствие и мир“.
Протестиращите в Сантяго излязоха по улиците със скандирания „власт и храна“, според видеоклипове, публикувани в социалните мрежи. Прекъсванията на тока на места продължават по 18 часа или повече на ден. Това прави негодна замразената в хладилниците храна и повишава гражданското напрежение на острова.
Куба изпадна в почти безпрецедентна икономическа криза след пандемията COVID-19, с огромен недостиг на храна, горива и лекарства, което предизвика рекордно масово изселване, при което над 400 000 души мигрираха към Съединените щати, съобщава агенцията.
Президентът Диас-Канел потвърди протеста в Сантяго в социалната медийна платформа X, малко след приключването на митинга. „Няколко души изразиха недоволството си от ситуацията с електроснабдяването и разпределението на храната“, каза Диас-Канел. „Нагласата на органите на партията, държавата и правителството е да се съобразяват с оплакванията на хората, да изслушват, да водят диалог, да обясняват многобройните усилия, които се полагат за подобряване на ситуацията, винаги в атмосфера на спокойствие и мир."
Президентът на Куба заяви още, че „терористи“ от САЩ се опитват да подклаждат нови вълнения. "От този контекст ще се възползват враговете на революцията за дестабилизиращи цели", заяви Диас-Канел в Екс. Държавна медия съобщи в социалните мрежи, че полицията е пристигнала в Сантяго, за да "предотврати насилие".
Беатрис Джонсън, служител на подразделеето на Комунистическата партия на Сантяго, каза, че протестиращите в източния кубински град са се отнесли „уважително“ и са слушали "внимателно" обясненията на правителството за недостига на храна и електричество. Видеоклипове в социалните медии показват, че протестът е бил мирен. Кубинската столица Хавана и отдалечените квартали, изглеждаха спокойни до късно до неделя вечерта, аблюдеията на Reuters. Протестите в Куба са изключително редки, но започнаха да се появяват през последните години на фона на икономическа криза на острова. Конституцията на страната от 2019 г. предоставя на кубинците право да протестират, но закон, който по-конкретно дефинира това право, е блокиран в законодателния орган.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.