ЕП одобри обширни правила за регулиране на изкуствения интелект
Парламентът на Европейския съюз одобри днес голям набор от регулаторни правила за управление на изкуствен интелект, предаде Си Ен Би Си.
Законодателният акт бе приет с 523 гласа „за“, 46 гласа „против“ и 49 гласа „въздържал се“.
„Европа СЕГА е глобален лидер в задаването на стандарти в ИИ“, написа в социалната мрежа X еврокомисарят по вътрешния пазар Тиери Бретон.
Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола описа акта като новаторски и подчерта, че ще насърчи иновации, като същевременно защитава основните права.
„Изкуственият интелект вече е голяма част от нашето ежедневие. Сега това също ще бъде част от нашето законодателство“, написа тя в публикация в социалните медии.
Регламентът за изкуствения интелект на ЕС разделя технологиите на категории на риск, вариращи от „неприемливи“ (което би довело до забрана на технологията) до такива, носещи висока, средна и ниска опасност.
Според регламента ще има забрана за системи за биометрична категоризация, основани на чувствителни характеристики, както и системи за извличане на лицеви изображения с цел създаване на бази данни за разпознаване на лица. Забраната ще засегне и системи за прогнозиране на престъпления на база профилиране, ИИ системи за манипулация на човешкото поведение и такива за разпознаване на емоции.
Очаква се регламентът да влезе в сила през май, след като премине окончателни проверки и получи одобрение от Европейския съвет.
Някои страни от ЕС по-рано се застъпваха за саморегулиране вместо въведени от политици ограничения на фона на опасения, че твърде строгите регулации може да поставят пречки пред напредъка на Европа да се конкурира с китайски и американски компании в технологичния сектор. Сред недоволните са Германия и Франция, където се помещават някои от обещаващите стартиращи компании за ИИ в Европа.
Миналата седмица ЕС въведе в сила забележително законодателство за конкуренцията. Съгласно Закона за цифровите пазари ЕС може да предприеме мерки срещу антиконкурентните практики от големите технологични компании и да ги принуди да отворят услугите си в сектори, където доминиращата им позиция е задушила по-малките играчи, както и свободата на избор за потребителите. Шест фирми – американските титани Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft и китайската Bytedance – бяха обявени за така наречените „пазачи на информационния вход“.
Загрижеността за потенциала за злоупотреба с изкуствения интелект нараства, дори когато играчи в тежка категория като Microsoft, Amazon, Google и производителя на чипове Nvidia бият барабана за инвестиции в ИИ.
Правителствата се страхуват от възможността „дийпфейк“ съдържание – генерирани с изкуствен интелект фалшиви материали, включително снимки и видеа, да бъде разпространено в навечерието на редица ключови глобални избори тази година.
Някои поддръжници на ИИ вече се саморегулират, за да избегнат дезинформация. Във вторник Google обяви, че ще ограничи вида на свързаните с изборите заявки, които могат да бъдат зададени на неговия чатбот Gemini, като каза, че вече е внедрил промените в САЩ и Индия.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.