Google се отказа от ангажимента си да не използва изкуствен интелект за оръжия и наблюдение

Google се отказа от ангажимента си да не използва изкуствен интелект за оръжия и наблюдение

Google се отказа от ангажимента да се въздържа от използването на изкуствен интелект за приложения, които имат потенциала на навредят на хора, като оръжия и наблюдение, според актуализираните „Принципи за ИИ“ на компанията, предаде Си Ен Би Си.

Предишна версия на принципите на компанията казваше, че компанията няма да преследва „оръжия или други технологии, чиято основна цел или изпълнение е да причиняват или пряко улесняват нараняване на хора“ и „технологии, които събират или използват информация за наблюдение, нарушавайки международно приетите норми“.

Тези цели вече не се показват на уебсайта на AI Principles.

„Има глобална конкуренция за лидерство в ИИ в рамките на все по-сложен геополитически пейзаж“, гласи публикация в блог във вторник, написана в съавторство от Демис Хасабис, главен изпълнителен директор на  Google DeepMind. „Ние вярваме, че демокрациите трябва да водят в развитието на ИИ, ръководени от основни ценности като свобода, равенство и зачитане на човешките права“, се казва още в текста.

Актуализираните принципи на компанията отразяват нарастващите амбиции на Google да предлага своите ИИ технологии и услуги на повече потребители и клиенти, което включва правителства. Промяната също е в съответствие с риторика на лидерите от Силициевата долина за разрастваща се надпревара в сферата на изкуствения интелект между САЩ и Китай.

Предишната версия на принципите за ИИ на компанията казваше, че Google ще „вземе предвид широк спектър от социални и икономически фактори“. Новите принципи гласят, че Google ще „продължи напред, когато вярваме, че общите вероятни ползи значително надвишават предвидимите рискове и недостатъци“.

В публикацията си в блога от вторник Google заяви, че „ще продължи да е в съответствие с широко приетите принципи на международното право и правата на човека – винаги оценявайки конкретна работа, като внимателно преценява дали ползите значително надвишават потенциалните рискове“.

Новите принципи за ИИ бяха съобщени за първи път от „Вашингтон пост“ във вторник, преди финансовият отчет на Google за четвъртото тримесечие.

Акциите на компанията поевтиняха в търговията след края на борсовата сесия с 6,86%, тъй като тя отчете приходи от 96,47 млрд. долара при очаквани 95,56 млрд .долара, според данни на LSEG. Компанията обяви планове да инвестира 75 млрд. долара през 2025 г. в разширяването на своята стратегия за изкуствен интелект. Уолстрийт очакваше фирмата да отдели около 59 млрд. долар аза целта.

Google установи своите принципи на ИИ през 2018 г., след като отказа да поднови правителствен договор, наречен Project Maven, който помогна на правителството да анализира и интерпретира видеоклипове от дронове с помощта на изкуствен интелект. Преди да прекратят сделката, няколко хиляди служители подписаха петиция срещу договора и десетки подадоха оставки в знак на противопоставяне на участието на Google. Компанията също така се отказа от наддаването за договор от Пентагона на стойност 10 милиарда долара, отчасти защото компанията „не можеше да бъде сигурна“, че ще се приведе в съответствие с нейните принципи за ИИ.

Миналата година Google уволни повече от 50 служители след поредица от протести срещу Project Nimbus, съвместен договор с Amazon на стойност 1,2 милиарда долара, който предоставя на израелското правителство и армията облачни изчисления и ИИ услуги. Ръководителите многократно заявяваха, че договорът не нарушава нито един от „принципите на ИИ“ на компанията.

Документи и доклади обаче показаха, че споразумението на компанията позволява предоставянето на инструменти за изкуствен интелект на Израел, които включват категоризиране на изображения и проследяване на обекти. „Ню Йорк таймс“ съобщи през декември, че четири месеца преди подписването на Nimbus, служители на Google са изразили загриженост, че  сделката ще навреди на тяхната репутация и че „услугите на Google Cloud могат да бъдат използвани за улесняване на нарушения на човешките права“.

Междувременно компанията потискаше вътрешните дискусии около геополитически конфликти като войната в Газа.

Google обяви актуализирани насоки за своя вътрешен форум Memegen през септември, които допълнително ограничават политическите дискусии относно геополитическо съдържание, международни отношения, военни конфликти, икономически действия и териториални спорове, според вътрешни документи, прегледани от Си Ен Би СИ по това време.

От Google не са отговорили на искане за коментар.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ