OpenAI обмисля производство на собствени ИИ чипове

OpenAI обмисля производство на собствени ИИ чипове

OpenAI обмисля производство на собствени ИИ чипове

Американската технологична компания OpenAI, която стои зад чатбота с изкуствен интелект ChatGPT, проучва възможността да създаде собствени ИИ чипове  и е стигнала дотам, че оценява потенциална цел за придобиване, твърдят запознати източници, цитирани от Ройтерс.

Компанията обаче все още не е решила да продължи напред с този план, казват източниците. Въпреки това поне от миналата година насам тя обсъжда различни варианти за решаване на недостига на скъпи ИИ чипове.

Тези опции включват изграждане на собствен ИИ чип, по-тясно сътрудничество с други производители на чипове, включително Nvidia, както и разнообразяване на доставчиците извън Nvidia.

От OpenAI са отказали да коментират информацията.

Главният изпълнителен директор Сам Алтман превърна придобиването на повече ИИ чипове в основен приоритет за компанията. Той публично се оплака от недостига на графични процесор - пазар, доминиран от Nvidia, която контролира повече от 80% от световния пазар за чипове, най-подходящи за изпълнение на ИИ приложения.

Усилието да се получат повече чипове е свързано с две основни опасения, идентифицирани от Алтман: недостиг на процесори от висок, които захранват софтуера на OpenAI, и огромните разходи, свързани с работата на хардуера, необходим за захранване на усилията и продуктите на компанията.

От 2020 г. OpenAI разработва своите технологии за генеративен изкуствен интелект с помощта на масивен суперкомпютър, конструиран от Microsoft (един от най-големите поддръжници на компанията), който използва 10 000 графични процесора (GPU) на Nvidia.

Изпълнението на ChatGPT е много скъпо за компанията. Всяко запитване струва приблизително 4 цента, според анализ на анализатора на Bernstein Стейси Расгон. Ако заявките към чатбота ChatGPT нараснат до една десета от мащаба на търсенето в Google, това ще изисква графични процесори на стойност около 48,1 милиарда долара първоначално и чипове на стойност около 16 милиарда долара годишно, за да може работата да продължи.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ