OpenAI очаква загуба от около 5 млрд. долара тази година
Американската комания OpenAI очаква около 5 млрд. долара загуби при 3,7 млрд. долара приходи тази година, предаде Си Ен Би Си.
Компанията генерира 300 млн. долара приходи миналия месец, което е ръст от 1700% от началото на миналата година, и очаква да реализира 11,6 млрд. долара продажби през следващата година, според източник, близък до OpenAI.
От „Ню Йорк таймс“ първи съобщиха за финансовите данни на OpenAI по-рано в петък, след като прегледа документите на компанията.
OpenAI, която е подкрепена от Microsoft, в момента преследва кръг от финансиране, който да оцени компанията на повече от 150 млрд. долара, твърдят запознати източници. Thrive Capital води кръга и планира да инвестира 1 млрд. долара, като Tiger Global също смята да се присъедини.
Финансовият директор на OpenAI Сара Фрайър отбеляза в имейл до инвеститори в четвъртък, че кръгът на финансиране е превишен и ще приключи следващата седмица. Нейната бележка последва редица ключови напускания, най-вече технологичния шеф Мира Мурати, която обяви предния ден, че се оттегля от OpenAI след шест години и половин в компанията.
Също тази седмица се появиха новини, че бордът на OpenAI обмисля планове за преструктуриране на фирмата в бизнес с печалба. Компанията ще запази своя сегмент с нестопанска цел като отделна единица, твърди източник на Си Ен Би Си. Структурата ще бъде по-ясна за инвеститорите и ще улесни служителите на OpenAI да реализират ликвидност, добавя той.
Услугите на OpenAI добиха огромна популярност, откакто компанията стартира ChatGPT в края на 2022 г. Компанията продава абонаменти за различни инструменти и лицензира своето GPT семейство от големи езикови модели, които захранват голяма част от бума на генеративния изкуствен интелект. Поддържането на тези модели изисква огромна инвестиция в графичните процесори на Nvidia.
„Таймс“, позовавайки се на анализ на финансов професионалист, прегледал документите на OpenAI, съобщи, че загубите от около 5 млрд. долара тази година са свързани с разходите за обслужване на услугите, както и със заплатите на служителите и наема на офиси. Разходите не включват възнаграждение, базирано на собствения капитал, „сред няколко големи разходи, които не са напълно обяснени в документите“, пише вестникът.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.