Стартъп от САЩ пуска балони със серен диоксид в атмосферата, за да затъмни Слънцето

Стартъп от САЩ пуска балони със серен диоксид в атмосферата, за да затъмни Слънцето

В края на миналата година основателят на стартъп компанията от САЩ „Make Sunsets“ Люк Айсман напомпа балони със серен диоксид и пусна в небето в Мексико първата партида. Задачата на балоните е да достигнат стратосферата, да се спукат и да разпръснат множество частици диоксид, които ще отразят слънчевите лъчи. Айсман ще пусне следващата партида балони и ще повтаря това поне 20 години, докато охлади планетата, съобщава Futurism.

Тази технология принадлежи към категорията "слънчево геоинженерство", но в сегашния си формат все още е концепция - никой не е провеждал сериозни експерименти върху планетарното засенчване. В същото време Монреалският протокол от 1989 г. за регулиране на химикалите в атмосферата има цяла глава, описваща този принцип на въздействие върху атмосферата. Тогава проблемът с опазването на озоновия слой беше решен, но сега човечеството търси начини да спаси Земята от прегряване.

Действията на Айсман предизвикаха вълна от критики от учени, еколози и политици, но те не успяват да го спрат. Първо, няма такъв закон или споразумение, което да забранява на физическо лице да се занимава с геоинженерство. Второ, Айсман беше предпазливо, но официално подкрепен от Националната академия на науките на САЩ, която призова за популяризиране на тази идея, без да се чакат нови политически споразумения и международен консенсус.

Този опит да се спаси Земята от затоплящия се климат породи най-лошите страхове на някои учени, които прекараха десетилетия в опити да установят основните правила за слънчево геоинженерство. Тази технология почти винаги е била разглеждана като последно средство в борбата срещу глобалното затопляне.

По-голямата част от учените смятат, че са необходими повече изследвания, преди да започнем да отделяме големи количества серен диоксид в атмосферата, за да отразяваме слънчевите лъчи.

Повечето учени са съгласни, че дори геоинженерните изследвания, да не говорим за действителното освобождаване на серни частици, трябва да включват консултации с местните общности и правителства. Въпреки че рисковете от малките емисии са малки, критиците се опасяват, че те могат да проправят пътя за по-големи емисии, които ще засегнат селското стопанство и температурите по света по непредвидими начини.

„Мисля, че това е много лоша идея. Сега науката не може нито да потвърди, нито да опровергае ефективността на този метод за борба с изменението на климата“, казва Янош Пастор от института „Карнеги“.

Позицията на привържениците на Айсман и геоинженерството е, че Земята е на ръба на екологична катастрофа, така че трябва да бъде спасена по всякакъв начин и възможно най-скоро. Техните противници посочват, че компанията „Make Sunsets“ бавно поемат отговорност за непредвидените последствия. Освен това Айсман се опитва да вземе решение незабавно, от името на цялото човечество, пренебрегвайки геополитическите интереси и мненията на милиарди хора.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 1 юли. Джулай Морнинг, Свети Врач
ChatGPT е свил с една трета свободните работни места за млади специалисти във Великобритания
Пенсиите се увеличават с 8,6%, минималната става 630,50 лева
Американският сайт Amazon загуби правото да продава новата конзола на Nintendo
„Дългово робство“: Мъск отново разкритикува разходния законопроект на Тръмп
Зеленски поиска от Германия повече системи за противовъздушна отбрана
Британският монарх Чарлз III спира от употреба 156-годишният Кралски влак
Мерки срещу свръхтуризма: Гърция въведе „островна“ такса за посетители от круизни кораби