Чуждестранните инвестиции в големите стартъпи в Европа са пресъхнали

Икономика

Чуждестранните инвестиции в технологични стартиращи компании на по-късен етап на развитие в Европа са спаднали до четиригодишно дъно, според доклад на фирмата за рисков капитал Atomico, цитиран от Блумбърг.

Това се дължи основно от големите инвестиционни фондове, като Tiger Global, Coatue Management и Vision Fund на SoftBank Group Corp., които през последните години инвестираха рекордни суми в стартиращи компании по целия свят. През 2021 г. тези фондове са направили 82 нови инвестиции в Европа, според доклада. От началото на тази година те са направили четири.

„Видяхте драматично отдръпване, почти спиране на дейността им“, каза Том Вехмайер, партньор в Atomico, който е помогнал за изготвянето на доклада.

Рисковият капитал е пресъхнал навсякъде за по-утвърдени стартъпи, ограничен от нарастващите лихвени проценти и мудните публични пазари. Докладът изчислява, че Европа е напът да инвестира 45 млрд. долара в технологии през 2023 г., което е „рязък спад“ от инжектираните през 2022 г. 82 млрд. долара.

Този спад е особено забележим за компаниите в етап на растеж. Северноамериканските фондове представляват една четвърт от общите инвестиции в тези европейски стартиращи компании досега през 2023 г., което е спад от 39% през 2021 г., според доклада (той изключва биотехнологични стартъпи, дългови инвестиции и вторични трансакции).

Все пак в доклада се установява, че Европа създава повече нови стартиращи компании, отколкото в САЩ и е домакин на повече „висококвалифицирани професионалисти в областта на изкуствения интелект“. В доклада също така се изчислява, че повече компании са готови за придобивания или публични предлагания през 2024 г., отколкото през последните пет години взети заедно.

Много от тези компании няма да разполагат с чуждия капитал, който течеше толкова свободно преди няколко години. „Това подчертава необходимостта Европа да изгради своя собствена база от ангажиран и стабилен капитал“, каза Вехмайер. „Тук очевидно има огромна възможност“, добави той.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Учени от Съединените щати направиха уникални наблюдения на повърхността на Слънцето
Дрон е нахлул в българското въздушно пространство
Времето: Оранжев код за високи температури в 21 области, в останалите - жълт
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната