ЕЦБ повиши лихвите с половин процентен пункт въпреки сътресенията в банковия сектор

ЕЦБ повиши лихвите с половин процентен пункт въпреки сътресенията в банковия сектор

ЕЦБ повиши лихвите с половин процентен пункт въпреки сътресенията в банковия сектор

Европейската централна банка обяви днес по-нататъшно увеличение на лихвите с 50 базисни пункта, въпреки сътресенията на финансовите пазари от последните дни, пише Си Ен Би Си.

ЕЦБ от няколко седмици сигнализира, че ще повиши лихвите отново на срещата си през март, тъй като инфлацията в 20-членния регион на единната валута остава доста над целевата. През февруари предварителните данни сочеха за обща инфлация от 8,5%, което е доста над целта на централната банка от 2%.

С новото увеличение с 50 базисни пункта депозитната лихва, която е от решаващо значение за паричната политика, става 3%. Заемната лихва вече е 3,75%, а лихвата на ЕЦБ по операциите за рефинансиране, известна още като „репо лихва“, достигна ниво от 3,5%. Това означава, че лихвите в еврозоната са на най-високото си равнище от 2008 г. насам.

Преди днешното заседание някои участници на пазара се усъмниха дали председателят на ЕЦБ Кристин Лагард все пак ще продължи с този ход, предвид последните сътресения в банковия сектор. Акциите на Credit Suisse се сринаха с цели 30% в търговията в рамките на деня в сряда, а целият банков сектор завърши вчерашната сесия със спад от около 7%.

„Прогнозира се инфлацията да остане твърде висока твърде дълго. По тази причина днес Управителният съвет реши да увеличи трите основни лихвени проценти на ЕЦБ с 50 базисни пункта“, се казва в изявление на централната банка.

„Управителният съвет следи отблизо текущите пазарни напрежения и е готов да реагира, ако е необходимо, за да запази ценова и финансова стабилност в еврозоната. Банковият сектор в еврозоната е устойчив, със силни капиталови и ликвидни позиции“, се казва още в изявлението.

Първоначалният натиск върху банковия сектор се появи миналата седмица, когато властите в САЩ обявиха Silicon Valley Bank за неплатежоспособна. Събитието тласна международни дъщерни дружества на банката към колапс и повдигна въпроса дали централните банки не повишават лихвите с твърде агресивни темпове. Goldman Sachs бързо коригира очакванията си за лихвените проценти на Федералния резерв, чието заседание е следващата седмица. Сега инвестиционната банка очаква увеличение на лихвите с 25 базисни пункта от Фед, след като по-рано залагаше на повишение с 50 базисни пункта.

Европейските предтавители подчертаха, че ситуацията в Европа е различна от тази в САЩ. Като цяло има по-малка концентрация на депозити (SVB беше важен кредитор за технологичния и здравния сектор), потоците от депозити изглеждат стабилни, а европейските банки са добре капитализирани след регулаторната трансформация, последвала световната финансова криза.

Движението на акциите в четвъртък показа известно облекчение в банковия сектор, след като Credit Suisse заяви, че ще заеме до 50 милиарда швейцарски франка от Швейцарската национална банка.

Днес ЕЦБ също така ревизира прогнозите си за инфлацията. Сега централната банка очаква средни нива на инфлация от 5,3% през тази година и забавяне до 2,9% през 2024 г. През декември прогнозите бяха за инфлация от 6,3% през тази и 3,4% през следващата година. Що се отнася до основната инфлация, която не включва волатилните цени на храните и енергията“, от ЕЦБ прогнозират тя да бъде средно 4,6% през тази година и да спадне до 2,5% през следващата.

ЕЦБ ревизира нагоре прогнозите за икономическия растеж в еврозоната, като централната банка очаква брутният вътрешен продукт на региона на единната валута да нарасне с 1% през 2023 г. За следващата година прогнозата е за ръст от 1,6%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ