Фед предприе по-голямо от очакваното понижение на лихвите в стремеж да осигури меко приземяване на икономиката

Фед предприе по-голямо от очакваното понижение на лихвите в стремеж да осигури меко приземяване на икономиката

Председателят на Федералния резерв на САЩ Джеръм Пауъл поведе колегите си към по-голямо от очакваното понижение на лихвите, предназначено да защити американската икономика, тъй като рисковете за пазара на труда се увеличават, предаде Ройтерс.

Шефът на Фед каза, че началото на разхлабването на промяната в паричната политика с голямо намаление на лихвите, докато икономиката на САЩ е все още силна, ще помогне да се ограничи вероятността за икономически спад. Но той внимава да не ангажира Фед с поддържане на подобно темпо занапред, като каза, че бъдещите ходове ще се основават на това как икономиката се представя през следващите месеци.

Намалението на лихвения процент с 50 базисни пункта, което беше по-голямо от очакванията на анализаторите, е опитът на Пауъл да осигури мекото приземяване на икономиката.

„Пазарът на труда всъщност е в стабилно състояние и нашето намерение с този ход днес е да го задържим там“, каза Пауъл пред репортери след приключването на двудневната среща на централната банка. „За мен логиката на този ход, както от икономическа гледна точка, така и от гледна точка на управление на риска, беше ясна.“

Неговото положително отношение към решението също така послужи като противовес на идеята, че централните банери полагат големи усилия в опит да компенсират късното начало в намаляването на лихвите. Фед беше подложен на критики за закъснение със затягането на паричната политика през 2022 г.

„Не смятаме, че изоставаме“, каза Пауъл. „Можете да приемете това като знак за нашия ангажимент да не изоставаме.“

Решението не мина без известни противоречия. Мишел Боуман гласува против по-малко намаление на лихвените проценти с четвърт процентен пункт, като това бе първото несъгласие на управител на Фед от 2005 г.

Инвеститорите сега оценяват намаления на лихвените проценти с още 70 базисни пункта на заседанията на Фед през ноември и декември, което отразява много по-агресивна позиция от централните банери.

„Не мисля, че някой трябва да погледне това и да каже: „О, това е новото темпо“, каза Пауъл. „Икономиката може да се развие по начин, който да ни накара да вървим по-бързо или по-бавно.“

По-решителен ход

Но изборът да се направи голямо в началото на цикъла на разхлабване показва, че Фед е готов да предприеме по-решителни действия отново, ако пазарът на труда се влоши още повече, каза Джулия Коронадо, основател на MacroPolicy Perspectives и бивш икономист на Фед.

„Сега те имат доверие“, каза тя. „Така че, ако регистрират повече слабости на пазара на труда, можем да вярваме, че ще реагират.“

Данните, публикувани след последната политическа среща на Фед през юли – включително слаб доклад за работните места, публикуван два дни след тази среща, потвърдиха, че пазарът на труда се е променил от тежките условия, наблюдавани по време на пандемията. Коефициентът на безработица сега възлиза на 4,2% спрямо най-ниското ниво от 3,4% през миналата година.

Компаниите през последните три месеца са добавили работни места най-бавните темпове от началото на пандемията, а съотношението на свободните работни места към безработните, което се повиши до две към едно през 2022 г., сега е около едно към едно.

Междувременно инфлацията продължи да се охлажда в съответствие с това, което официалните лица биха искали да видят – нивото от 2,5% се  доближава до целта на Фед.

Пауъл каза, че централната банка е можела да започне да намалява лихвените проценти през юли, ако е била получила доклада за работните места преди срещата.

Все пак други данни сочат за продължаващо силно представяне икономиката. Заявленията за помощи за безработица показват, че нивата на съкращения остават ниски, а последният месечен отчет за продажбите на дребно, публикуван на 17 септември, илюстрира силен американски потребител.

Понижението с половин процентен пункт отразява усилието да се управлява променящият се баланс на рисковете на потенциален кръстопът за икономиката, каза Уилям Инглиш, професор по финансова практика в Училището по мениджмънт на Йейл и бивш директор на отдел в Съвета на управителите на Фед.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ