Новата икономика: Рей Далио за петте движещи сили на глобалната икономика

Новата икономика: Рей Далио за петте движещи сили на глобалната икономика

Милиардерът от САЩ Рей Далио назова петте водещи сили, които стоят в центъра на световната икономика.

Говорейки на Азиатската среща на върха на Института Милкен в Сингапур, милиардерът и основател на Bridgewater Associates заяви, че тези пет фактора са взаимосвързани и често циклични

1. Дълг, пари и икономическият цикъл

Далио, който говори малко преди да стане ясно решението на Фед за лихвените политики изрази загриженост относно управлението на дълга на страната. „Ще имаме промяна на лихвения процент от страна на Федералния резерв, и каква ще бъде динамиката след това? Какво ще стане с целия този дълг? Как ще бъде управляван?“, разсъждава той. Централната банка на САЩ е задържала основните лихви на най-високото им ниво от 23 години насам, което доведе до това, че правителството отдели 1.049 трилиона долара за обслужване на дълга – увеличение с 30% в сравнение с миналата година. Това е част от предвидените общо 1.158 трилиона долара плащания за цялата година.

„Каква е стойността на това и как дългът на един човек е актив на друг? Как това се отразява на натрупването на богатство? Това са важни въпроси, които изискват незабавен отговор“, обърна се той към участниците.

2. Вътрешен ред и безредие

„Вторият въпрос е свързан с вътрешния ред и безредие“, каза Далио, визирайки политическата ситуация в САЩ преди изборите.

„Има непримирими разлики между десницата и левицата, породени от големите неравенства в богатството и ценностите... и това поставя под съмнение дори мирното предаване на властта“, добави той.

За първи път в изборния цикъл за 2024 г. вицепрезидентът Камала Харис се смята за по-вероятен победител от бившия президент Доналд Тръмп, според анкета на CNBC, публикувана във вторник.

Миналата седмица кандидатите обсъдиха въпроси като правата за аборти, митата и други политически предложения.

Въпреки това, независимо кой ще бъде в Белия дом, политическата програма на президента има ограничено влияние върху цялостното здраве на икономиката на САЩ.

3. Конфликти между велики сили

Далио цитира геополитиката като своя трета грижа: по-специално отношенията между САЩ и Китай.

Отношенията между САЩ и Китай са определени от редица продължаващи напрежения, като териториалните спорове в Южнокитайско море, политическия статут на Тайван и икономическите мита.

„Мисля, че вероятно има страх от война, който ще възпрепятства действията – взаимно гарантираното унищожение. Но това е хаос“, подчерта той, без да посочва конкретна точка на напрежение.

4. Климатични фактори

Далио заяви, че „действията на природата“ исторически са представлявали по-голяма заплаха за човечеството и обществото, отколкото войната.

„Природните бедствия като суши, наводнения и пандемии са убивали повече хора и са били отговорни за промени както във вътрешния, така и в международния ред“, отбеляза той.

И разходите, свързани с климатичните промени, ще продължат да нарастват, подчерта Далио. Според Световния икономически форум климатичната криза води до загуба на 12% от глобалния БВП за всяко покачване на температурата с 1°C.

5. Технологии

Технологиите ще бъдат „фантастични“, ако човек успее да ги приеме и инвестира в тях правилно, каза милиардерът. „Потенциалът за производителност, който носят технологиите, е огромен“, каза той, като поясни, че технологиите създават „еднорози“ – компании с оценка над 1 милиард долара, и когато това се случи, малка част от населението се облагодетелства значително.

„Който спечели технологичната война, ще спечели и войната на истинско бойно поле“, добави той.

Като направи обобщение на петте фактора, Далио заключи, че „изненадите са по-скоро от негативен, отколкото от позитивен характер“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ