Инфлацията от 2% в еврозоната през октомври отслаби аргументите за намаляване на лихвите

Инфлацията от 2% в еврозоната през октомври отслаби аргументите за намаляване на лихвите

Инфлацията в 20-членната еврозона се е повишила до 2% през октомври, сочат предварителните данни, публикувани от статистическата агенция Евростат, предаде CNBC.

Икономистите, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха 1,9%. Основният показател за септември беше ревизиран надолу до 1,7% от 1,8% на 17 октомври, което е под пазарните очаквания.

Най-голямо възходящо влияние върху основния показател оказаха хранителните продукти, алкохолът и тютюневите изделия, където ръстът на цените се ускори от 2,4% до 2,9%.

Базисната инфлация, която изключва тези променливи компоненти заедно с цените на енергията, остана без промяна на равнище 2,7%, малко по-високо от очакваните 2,6%. Инфлацията в сектора на услугите - важен показател за вътрешния ценови натиск - също остана стабилна на равнище 3,9%.

Инфлацията се смята за решаваща за преценката дали Европейската централна банка може да обмисли да намали лихвените проценти с половин процентен пункт на следващото си заседание през декември.

Досега централната банка е понижавала лихвите три пъти тази година, като е направила увеличения с по четвърт пункт, които общо доведоха до намаляване на основния лихвен процент на централната банка от 4% на 3,25%.

Понастоящем пазарите оценяват още едно намаление с 25 базисни точки през декември.

Растеж в еврозоната

Търговците разглеждат и последните данни за растежа в еврозоната, които показаха по-добър от очаквания растеж от 0,4% през третото тримесечие, въпреки че анализаторите прогнозираха по-нататъшна слабост в бъдеще.

По време на октомврийското си заседание  ЕЦБ заяви, че процесът на дезинфлация е „в ход“ и че забавянето на икономическата активност в еврозоната е допринесло за нейната увереност, че инфлацията няма да се възобнови драматично.

„По-голямата инфлация в еврозоната, по-силният растеж и рекордно ниската безработица изтриват залозите за намаление с 50 [базисни] пункта“, заяви Кайл Чапман, анализатор на валутния пазар в Ballinger Group, в своя бележка.

Чапман заяви, че макар към края на годината да се очаква повишение на растежа на потребителските цени, инфлацията при услугите остава "лепкава".

„Голямо безпокойство в основата на рисковете от занижаване на целевата инфлация е потенциалната повратна точка при пазара на труда, чиято изненадваща устойчивост може да бъде изложена на риск от рязко отдръпване на трудовата борса, ако потреблението се влоши. Тази загриженост вече не е толкова значима“, подчерта Чапман, посочвайки данните за растежа и заетостта от тази седмица.
„Движенията с 25 [базисни] пункта в гръб са начинът, по който трябва да се действа. Нуждата от по-ниски от неутралните лихвени проценти за спасяване на свиващата се икономика на еврозоната изчезва от дискусиите, а това отхвърля необходимостта да се ускори цикълът на облекчаване, особено при положение че инфлацията в сектора на услугите се бори да се откъсне от пазара.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ