Наследницата на пивоварната империя Heineken заподозряна в укриване на данъци

Икономика

Наследницата на пивоварната империя Heineken Шарлийн Де Карвальо-Хайнекен е укривала данъци в Холандия и е източвала милиони евро под формата на дивиденти извън страната чрез мрежа от данъчни убежища. Това съобщава вестник NRC, който проведе собствено разследване.

Според изданието Де Карвальо-Хайнекен, чието състояние се оценява на приблизително 16 милиарда евро, в момента оглавява класацията на най-богатите хора в Холандия. Като единствен наследник на империята на баща си Фреди Хайнекен, тя получава стотици милиони евро дивиденти всяка година от дела си в компанията. Съгласно холандското законодателство, тези печалби подлежат на данък дивидент от 15%.

Разследването на NRC обаче установява, че Де Карвальо-Хайнекен е използвала сложна мрежа от фиктивни компании и фондове в известни данъчни убежища - Люксембург и Джърси - за значително намаляване на данъчното бреме. Първо изпратила дивидентите си на фиктивна фирма - "пощенска кутия" в Люксембург, а оттам на остров Джърси, където данъчната ставка била едва 2,5%. Според вестника тази практика е позволила на наследницата да избегне плащането на около 30 милиона евро годишно в холандската държавна хазна.

Когато Холандия въведе по-строги правила срещу укриването на данъци през януари 2024 г., като на практика затвори вратичката, съветниците на Де Карвальо-Хайнекен разработиха нова стратегия, пише вестникът. Според изданието сега парите се теглели по нова схема - като плащане на акционерен капитал, а Де Карвальо-Хайнекен изобщо не трябвало да плаща данък върху дивидентите. За сметка на това, тя можела да изтегли 9,3 милиарда евро, без да плаща данъци, през следващите няколко десетилетия.

Самата наследница, нейни представители и компанията Heineken са отказали коментар, пише изданието. Резултатите от разследването бяха публикувани няколко седмици преди годишното събрание на акционерите на холдинга. Очаква се Де Карвальо-Хайнекен да участва като основен акционер и член на борда на директорите.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
BYD SEALION 5 DM-i: Над 1000 км пробег и технологии, които обикновено струват повече
Звездите за бизнеса от 3 до 9 август: Време за преосмисляне на целите
Еврокомисията започва мащабна кампания за наемане на експерти за Службата по изкуствен интелект
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Тръмп заяви, че САЩ и Израел са се съгласили да преустановят планирани нови удари срещу Иран
Как да дадете обратна връзка на шефа, без да рискувате работното си място
Alibaba срещу Anthropic: китайският AI модел Qwen претендира за пробив в автономната работа
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения