Светът на парите: 3 често срещани финансови грешки, които да избягвате още от млади години

Светът на парите: 3 често срещани финансови грешки, които да избягвате още от млади години

Според неотдавнашно проучване на CNBC и Generation Lab, проведено сред 1093 американци на възраст между 18 и 34 години, 24% предпочитат да държат парите си в брой, а 42% изобщо не спестяват и не инвестират.

Младата възраст на анкетираните може да обясни наличието на 42%, които изобщо не спестяват и не инвестират. Много от тях са от поколението Z - родени между 1997 г. и 2012 г. - и все още учат или наскоро са се дипломирали, което означава, че може да минат години, преди най-младите от тази кохорта да се присъединят към работната сила и да започнат да спестяват. А тези, които вече са на пазара на труда, може би все още не са стъпили на краката си.

Що се отнася до 24% от младите хора, които предпочитат да държат парите си в брой, това колебание да инвестират може да се дължи на факта, че „много хора се чувстват силно финансово уязвими“, казва Камила Елиът, сертифициран финансов консултант и съосновател и главен изпълнителен директор на Collective Wealth Partners. С повишаването на цените на стоки от първа необходимост като жилища и храна, хората се притесняват да инвестират парите си и да загубят незабавен достъп до тях, казва тя.

Ако се тревожите за достъпа до парите си, тя предлага да натрупате поне шестмесечни спестявания за спешни случаи, за да потушите тези страхове. След като това бъде направено, е добре да се помисли за инвестиране.

„Наистина е необходимо да участвате на пазара, за да можете да постигнете инвестиционните си цели или целите си по отношение на активите“, казва Елиът. „Това е едно от нещата, за които говорим с младите хора: Трябва да се мисли дългосрочно“, подчертава тя пред CNBC

Ето три грешки, които сертифицираните финансови специалисти предупреждават младите хора да избягват.

1. Да не участвате на пазара изобщо

След като се почувствате добре с паричния си резерв, помислете за инвестиране, казва Дъглас Бонепарт, CFP и основател на Bone Fide Wealth. Трудно е да „спестявате по пътя към дългосрочните си финансови цели“, казва той. Всъщност Бонепарт нарича инвестирането „ключът към увеличаване на богатството“.

Например, ако днес направите първоначална инвестиция от 1000 долара при 7% годишна възвръщаемост и внасяте по 100 долара месечно, общата сума ще нарасне до над 19 000 долара за 10 години и над 130 000 долара за 30 години.

2. Инвестиране само в отделни акции

От анкетираните 1093 млади американци 24% заявяват, че предпочитат да инвестират парите си в индивидуални акции в сравнение с облигации, борсово търгувани фондове и криптовалути.

Логично е младите инвеститори да предпочитат да инвестират в индивидуални акции, особено при изключително високите резултати на „Великолепната седморка“ - Apple, Alphabet, Amazon, Meta, Microsoft, Nvidia и Tesla - през последните години, казва Елиът.

Изборът да се инвестира в ограничен брой акции обаче може да бъде рисков, тъй като портфейлът ви зависи от представянето само на тези компании. Дори да решите да инвестирате в една от Великолепните 7, това не означава непременно, че тя ще продължи да се представя по-добре.

Вместо това Елиът и Бонепарт предлагат да диверсифицирате портфейла си с облигации или борсово търгувани фондове. ETF, който следи S&P 500, например, е евтин начин за придобиване на експозиция към стотици големи компании, включително Apple и Alphabet.

Диверсифицирайки портфейла си, ще се тревожите по-малко за това как се справят отделните акции и ще можете да бъдете „по-последователни и дисциплинирани“, казва Бонепарт.

3. Мислене в краткосрочен план

Краткосрочното мислене може да ви накара да направите прибързани промени в портфейла си въз основа на скорошното поведение на пазара. Не позволявайте на пазара да диктува решенията ви, а правете промени, ако финансовите ви цели се променят, казва Елиът.

Вместо постоянно да наблюдавате инвестициите си, оставете ги да почиват. Инвестирайте, а след това забравете, казва Елиът.

„Мисля, че актът на наблюдаване на волатилността кара хората да се изнервят, нали?“, казва тя. „Хората не обичат да виждат как парите се увеличават и намаляват. Ако спрете да ги гледате постоянно, това помага да се смекчи човешкото желание да се правят промени.

Вие контролирате финансовите си цели, казва Бонепарт, което означава, че вашата последователност и дисциплина, независимо от избраните инвестиционни инструменти, могат да доведат до добри дългосрочни резултати.

„Не мислете за сегашния момент. Мислете за 30 години напред, когато ще видите възвръщаемостта“, съветва Елиът.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 26-ти август до 1-ви септември
На днешната дата, 26 август. Имен ден празнуват Адриан, Адриана, Наталия
Главчев смени Калин Стоянов като вътрешен министър. Радев обяви датата на предсрочните избори
Мащабен проект преобразява ЦУМ в модерен търговски комплекс с 5-зведен хотел и СПА-център
Тръмп: Мъск няма да има време да бъде част от кабинета ми в Белия дом, но може да консултира
Почина бившият треньор на Англия, легендарният Свен-Горан Ериксон
Ikea пуска онлайн пазар за стоки втора употреба
Светът на парите: 3 често срещани финансови грешки, които да избягвате още от млади години