UBS се съгласи на спасителна сделка за купуване на закъсалата Credit Suisse

UBS се съгласи на спасителна сделка за купуване на закъсалата Credit Suisse

UBS се съгласи да купи изпадналата в затруднения конкурента швейцарска банка Credit Suisse за 3 млрд. швейцарски франка (около 3,2 млрд. щатски долара), предаде Би Би Си.

Швейцарските регулатори са изиграли ключова роля сделката, която има за цел да спре заразата, заплашваща световната банкова система.

Съобщението за сделката дойде след извънредни преговори в Швейцария между двете банки и финансовите регулатори на страната през уикенда.

Швейцарската национална банка заяви, че сделката е най-добрият начин за възстановяване на доверието на финансовите пазари и за управление на рисковете за икономиката.

Credit Suisse пък каза, че не очаква „никакви смущения в обслужването на клиентите“.

„Ние сме изцяло фокусирани върху осигуряването на плавен преход и безпроблемно изживяване за нашите ценни клиенти“, коментира говорител на банката пред Би Би Си.

Акционерите на Credit Suisse бяха лишени от право на глас по сделката и ще получат по една акция в UBS за всеки 22,48 акции, които притежават, оценявайки банката на около 3 млрд. швейцарски франка.

При затварянето на борсовата търговия в петък Credit Suisse беше оценена на около 8 млрд. долара.

В изявление централната банка на Швейцария заяви, че „е намерено решение за осигуряване на финансова стабилност и защита на швейцарската икономика в тази изключителна ситуация“.

Федералното правителство каза, че за да намали всички рискове за UBS, като предостави гаранция срещу потенциални загуби на стойност 9,6 милиарда долара.

Швейцарската централна банка също предложи помощ за ликвидност до 110 млрд. долара.

Световните финансови институции бързо похвалиха сделката.

Английската централна банка заяви, че приветства „всеобхватния набор от действия“, определени от швейцарските власти.

„Ние работим в тясно сътрудничество с международни партньори по време на подготовката за днешните съобщения и ще продължим да подкрепяме тяхното прилагане“, заявиха от АЦб.

В съобщението се казва, че банковата система на Обединеното кралство е „добре капитализирана и финансирана и остава сигурна и стабилна“.

Председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард приветства „бързите действия“ на швейцарските власти.

„Те са инструмент за възстановяване на редовните пазарни условия и осигуряване на финансова стабилност“, заяви тя.

„Банковият сектор в еврозоната е устойчив, със силни капиталови и ликвидни позиции“, добави Лагард.

Сходни коментари на тези на председателя на Европейската централна банка дойдоха и от САЩ.

Министърът на финансите Джанет Йелън и председателят на борда на Федералния резерв Джером Пауъл казаха, че съобщението на швейцарските власти подкрепя „финансовата стабилност“.

„Капиталовите и ликвидни позиции на банковата система на САЩ са силни, а финансовата система на САЩ е устойчива“, казаха те.

Говорейки в швейцарската столица Берн след съобщението в неделя вечерта, председателят на UBS Колм Келер заяви, че Credit Suisse е „много добър актив, който сме решени да запазим“.

„Това придобиване е привлекателно за акционерите на UBS, но нека бъдем ясни, що се отнася до Credit Suisse, това е спешно спасяване“, добави той.

Келер каза още, че UBS ще управлява частта за инвестиционно банкиране на Credit Suisse.

Председателят на UBS отбеляза, че е „твърде рано“ да се каже какво ще се случи с работните места: "Трябва да направим това по рационален начин, обмислено, когато сме седнали и анализирали какво трябва да направим", каза той.

Сделката, договорена през уикенда, идва, след като спешната помощ от 50 млрд. швейцарски франка от Швейцарската национална банка за закъсалия кредитор в сряда не успя да успокои пазарите и акциите на Credit Suisse се сринаха с 24%, което предизвика по-широко разпродажба на европейските пазари.

167-годишната банка регистрира големи загуби и е изправена пред поредица от проблеми през последните години, включително обвинения в пране на пари.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ