UBS връща Серджо Ермоти на поста главен изпълнителен директор

UBS връща Серджо Ермоти на поста главен изпълнителен директор

Швейцарската банка UBS ще назначи Серджо Ермоти за нов главен изпълнителен директор на групата, следвайки скорошното придобиване на закъсалата банка Credit Suisse, предаде Си Ен Би Си.

Ермоти, който беше главен изпълнителен директор на UBS в продължение на девет години - от ноември 2011 г. до октомври 2020 г., ще замени настоящия главен изпълнителен директор Ралф Хамърс от 5 април. В момента Ермоти е председател на застрахователната компания Swiss Re.

Хамър ще остане в UBS, за да съветва банката по време на преходния период и да „осигури успешно приключване на трансакцията и гладко предаване към ново управление“, казаха от компанията.

На 19 март най-голямата швейцарска банка UBS се съгласи да закупи своя конкурент Credit Suisse за 3 млрд. швейцарски франка (3,2 млрд. долара). Швейцарските регулатори изиграха ключова роля в сделката в опит да спрат заразата, заплашваща световната банкова система.

Промяната в ръководството идва „в светлината на новите предизвикателства и приоритети, пред които е изправена UBS след обявяването на придобиването“, се казва в съобщението на UBS.

В изявлението UBS каза, че Ермоти „успешно препозиционира“ банката след глобалната финансова криза от 2008 г. и „постигна дълбока културна промяна в банката“.

Това позволи на UBS да „възвърне доверието на клиентите и другите заинтересовани страни, като същевременно възстанови гордостта на хората, които работят за UBS“.

Съобщава се, че Хамърс е казал на служителите, че UBS „не е купила Credit Suisse само за да я затвори“, съобщи Ройтерс.

В съобщението председателят на UBS Колм Келер нарече Хамърс „изключителен“ главен изпълнителен директор, който доведе UBS до „безпрецедентен успех въпреки предизвикателната среда“.

Въпреки че придобиването на Credit Suisse подкрепя съществуващата стратегия на UBS, то налага нови приоритети на групата, каза той.

„С неговия уникален опит съм много уверен, че Серджо ще осигури успешната интеграция, която е толкова важна както за клиентите, служителите и инвеститорите на банките, така и за Швейцария“, каза Келер.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ