AdVenture БРОЙ /// Мениджър 06/24

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Щедро, по-щедро, Орбан

Популизмът не пести пари

Автор:

Николета Илиева

Щедро, по-щедро, Орбан

Популизмът не пести пари

Щедро, по-щедро, Орбан
quotes

Политиците и партиите в Европа насочиха значителни бюджети за реклама в надпреварата за гласовете на избирателите преди вота за Европейски парламент. Рекламните послания се възползваха от нарастващото разделение в редиците на Европейския съюз по ключови теми като миграцията, климатичните промени и отбраната. Челните места по разходите за реклама заемат големите печеливши от изборите – десните и крайнодесните, а лидерите по държави са Унгария, Белгия и Германия. За основни платформи, където да покажат посланията си, партиите избраха Google и платформите на Meta.

Партията на мира

С население от малко над 10 млн. души Унгария далеч не е най-голямата страна в ЕС, но в света на политическата реклама тя е категоричният лидер. В месеца преди вота партии и политици в страната са похарчили 636,3 хил. евро за реклама в Meta (според WhoTargetsMe Meta) и 230 хил. евро към Google (според Google Repository). Водеща заслуга за тези цифри имат премиерът Виктор Орбан и неговата управляваща партия „Фидес“, която е закупила най-много онлайн реклами в сравнение с всяка друга политическа сила в Общността. Ако се включат и преките разходи на Орбан и други лица, свързани с неговото правителство, цифрата надхвърля разходите на цели държави като Испания.

В кампанията си „Фидес“ заложи на представянето на своите опоненти като подчинени на Брюксел и спорни личности като Джордж Сорос. Крайнодясната група се представя като „партия на мира“, обвинявайки съперниците си, че подкрепят войната в Украйна – конфликт, който Орбан би предпочел да приключи – най-вече в полза на президента Владимир Путин.

Казусът с Фландрия

Белгия заема второто място по разходи за реклама в Meta, макар значително да изостава спрямо Унгария в Google. В месеца преди изборите белгийските партии са похарчили 281,7 хил. евро за реклама в социалните мрежи, показват данните на WhoTargetsMe Meta. Най-много сред тях е насочила „Фламандски интерес“ (Vlaams Belang), за да обещае на избирателите по-малко имиграция и повече покупателна способност. През април партията сподели видео, в което младежи се бият на автобусна спирка в Гел. „Достатъчно ли ви е „обогатяването“ на мултикултурното общество? Само „Фламандски интерес“ говори за това... и ще възстанови закона и реда!“, гласи посланието на нидерландски.

На предизборните си плакати партията избра вместо свои кандидати да изобрази момче, което прегръща руса жена с лозунга „Да направим Фландрия отново наша“. По-късно се оказа, че жената е южноафрикански модел и не е дала съгласието си снимката ѝ да бъде използвана за такава цел.

90 реклами за месец

За периода от края на април до края на май политиците в Германия се нареждат на трето място по разходи за реклама и в Google (108 хил. евро), и в Meta (194,6 хил. евро). Основната тема преди изборите в най-голямата икономика в Европа беше миграцията. Донякъде очаквано, там второ място зае крайнодясната популистка „Алтернатива за Германия“, която постигна успехи в почти всички възрастови групи – най-вече сред по-младите. AfD заложи на скъпа рекламна кампания с антимиграционни послания. „Защитете жените и момичетата! Западът гласува за AfD", се казва в реклама на партията, която изобразява притеснена млада руса жена на улица вечерта. Рекламата е една от около 90-те, които AfD е закупила.