Белгия го каза ясно: Не искаме вече дизелови коли

Политика за бисквитки

Белгийският премиер Шарл Мишел заяви, че целта на правителството е постепенно да понижи акциза върху бензина и да увеличи ставката за дизела. Той направи това изявление седмица след началото на протестите срещу цените на горивата, довели до безредици и криза на отделни места.

Цените на горивата са свързани с геополитическата обстановка, но и с целта на правителството да води природосъобразна данъчна политика, каза Мишел. Той добави, че е необходимо Белгия да се приспособи към изискванията на енергийния преход.

Догодина ще вложим повече средства в обществените превози. Работим за увеличаване на работните места и на покупателната способност, добави премиерът. По неговите думи хората имат неотменимо право да протестират, но случаите на насилие ще бъдат разследвани и виновните ще бъдат наказани.

Протестите в страната срещу повишаването на акциза на дизела и цените на горивата не стихват вече седми ден. Снощи бе съобщено, че за пръв път протестиращи са опитали да спрат работата на горивен склад в Брюксел. Полицията тази нощ се намеси по-решително и затвори цяла магистрала, за да може да разчисти барикадите около петролна рафинерия във Валония.

В последната година белгийските власти предприеха различни действия за прочистване на въздуха в големите градове, като една от мерките бе въвеждането на постепенна забрана за използването на стари дизелови автомобили. Същевременно общинските и държавните структури започват плавно преминаване към използването на електрически автомобили и автобуси. Мнозина са засегнати от тези промени, след като дълги години в Белгия купуването и използването на дизелови превозни средства бе насърчавано от държавата.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Феновете на Тейлър Суифт купиха фасове и боклуци от сватбата ѝ за по 25 долара бройката