Две огромни ограничения държат на полусъединител електромобилността. 2023-та обаче може да промени играта
Навлизането на електромобилността ще бъде сред водещите тенденции през 2023 г., чието развитие ще привлича големи инвестиции и ще създава големи иновации, прогнозира Нейтън Нийз, партньор "Електрификация и климатични промени" в Boston Consulting Group (BCG). Според консултантската компания продажбите на електромобили ще достигнат 39% от всички продадени леки автомобили в световен мащаб до 2030 г., съобщава специализираният портал Electrical-Bulgaria.com
За да се случи това обаче, ще трябва доставките на литиево-йонни батерии да се увеличат десеткратно до края на десетилетието, като се имат предвид и бързо растящите нужди от решения за съхранение на енергия на електрическите компании и сектора на потребителската електроника.
Необходим е бърз напредък веднага
В момента светът е далеч от постигането на тази цел. За да навакса, е необходим бърз напредък веднага в справянето с две огромни ограничения – пречките в производството и очаквания недостиг на критично важни материали.
Според Нийз нови постижения в тези области дават повод за оптимизъм. Сред тях е напредъкът при "машините, които правят машини" – термин, популяризиран от Tesla, отнасящ се до оборудването, заводите и процесите, с които могат да се произвеждат литиево-йонни батерии по-добре, по-бързо и на по-ниска цена при по-ефективно използване на критично важни материали.
През 2023 г. са възможни пробиви в сферата на производствените процеси, които могат да подобрят добива и преработката на критично важи материали като литий, никел и кобалт, и ключови компоненти като катоди и аноди.
Иновации в набавянето на суровини
Вече има нови производствени методи, които биха могли да предложат известно дългосрочно смекчаване на проблемите с доставките на критично важи материали. Просто няма достатъчно икономически изгодни проекти за добив на литий и други материали, за да сме спокойни, че енергийният преход ще протече гладко. Тази година би трябвало да стане по-ясно дали иновации като директната екстракция на литий, плазмената технология за усъвършенствани материали и нови техники за рециклиране могат да предложат решения в предстоящата ера на оскъдни ресурси.
Набавянето на батериите, необходими за широкото навлизане на електромобилите, е голямо предизвикателство. А времето изтича. Но с общи усилия, това е възможно, смята Нийз. Според него парчетата от пъзела вече се подреждат, тъй като производителите на батерии, доставчиците на оборудване и производителите на оригинално оборудване, които купуват батерии, започват да приемат следващата вълна технологии.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.