Пандемията ще забави развитието на безпилотните автомобили
Спирането на икономиките по света, причинено от пандемията, има значително въздействие върху автомобилния сектор, което ще окаже дългосрочни последици като забавяне на инвестициите и забавяне в развитието на концепцията за безпилотни автомобили, очаквайки те да станат реалност на пазара едва след 2035 г. Това е един от основните изводи на Digital Auto Report 2020, изготвен от PwC, с който разполага испанското икономическо издание El Economistа.
В доклада се посочва, че през 2035 г. продажбите на автомобили в най-напредналата фаза на автономия на трите основни световни пазара (ЕС, Китай и САЩ), в най-добрите случаи няма да достигне 1% от общия брой, а този на превозни средства с четвърто ниво на автономност ще бъде около 15% в Европа и Китай и 2% в САЩ. Нещо повече, пандемията породи глобална криза в автомобилния сектор, която засяга както търсенето, така и предлагането.
По последни оценки на PwC, продажбите на автомобили в световен мащаб се очаква да спаднат с 13,9% през 2020 г. до 64,6 милиона автомобила, докато производството ще спадне с 18,9%, до 59,6 милиона единици.
По географски райони изглежда, че само Китай се е възстановил през третото тримесечие на годината от загубите, претърпени през първото тримесечие в резултат на пандемията. Всъщност, с изключение на азиатския гигант, несигурността се върна на основните пазари през четвъртото тримесечие на 2020 г. в резултат на удължаването на втората вълна и мерките, въведени за борба с нея.
В Европа прогнозите на PwC предполагат, че 2020 г. ще приключи със спад в продажбите и производството съответно от 28% и 26,9%.
За 2021 г. очакванията по света сочат към частично възстановяване на пазара с увеличение на продажбите от 10,1% и на производство от 25,2%.
Digital Auto Report 2020 прави анализ на това как четирите основни оси, които оформят бъдещето на автомобила, ще се развият между 2035 г.: свързаност, автономност, споделена и електрическа мобилност.
Що се отнася до свързаността, проучването разкрива, че регулаторните изисквания движат основната свързаност в ЕС и САЩ. В ЕС се очаква автопаркът от напълно свързани превозни средства да надхвърли 50% през 2025 г. В САЩ това ниво се очаква да бъде достигнато през 2023 г.
Автономното шофиране от своя страна ще се развива с широк спектър на употреба, но все пак ще бъде незначително.
Що се отнася до електрическите автомобили, ЕС и Китай са пазарите, които водят в тази трансформация. Делът на новите акумулаторни коли в тези географски райони през 2025 г. се очаква да бъде съответно 17% и 19%. САЩ от своя страна, едва ще достигнат 5% поради липсата на стимули от страна на северноамериканските власти.
Източник: eleconomista.es
Превод и редакция: Нели Тодорова
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.