Продажбите на нови коли в Европа се свиват за трети пореден месец. У нас са намалели с над 10%

Политика за бисквитки

Продажбите на нови автомобили в ЕС на годишна основа са намалели с 8 процента миналия месец, което е спад за трети пореден месец, съобщи днес Асоциацията на европейските автомобилостроители (ACEA).

Асоциацията обяснява тенденцията с въведените от първи септември нови стандарти за отделяните вредни газове от автомобилите - Световната хармонизирана процедура за тестване на леки автомобили (WLTP).

Преди въвеждането на теста за новите стандарти през септември, регистрациите на нови автомобили скочиха с 31,2 процента през август, което доведе до спад в търсенето през следващите месеци.

Като цяло през ноември са регистрирани 1,12 млн. нови автомобила.

За периода януари-ноември пазарният лидер в ЕС Volkswagen има дял от 23,9% от продажбите.

На второ място и трето място са съответно френските автомобилопроизводители PSA и Renault съответно с дял от 16,3% и 10,6 на сто.

Продажбите са спаднали на всичките пет големи европейски пазари - Германия (-9,9 процента), Франция (-4,7 на сто), Великобритания (-3 процента), Италия (-6,3 процента) и Испания (-12,6 процента), уточни в съобщение на сайта си секторната група, чиято централа е в Брюксел.

В България през ноември са били продадени 2768 нови автомобила, което е спад с 10,2 на сто спрямо ноември миналата година. Общо за периода януари-ноември в България са регистрирани 31 773 нови автомобила или с 12,8 на сто повече, отколкото през същия период на миналата година.

За този период в ЕС са продадени 14 160 278 автомобила или с 0,8 на сто повече, отколкото през същия период на миналата година.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Феновете на Тейлър Суифт купиха фасове и боклуци от сватбата ѝ за по 25 долара бройката